Morgan Stanley‘in yönetim kurulu başkan yardımcısı James Rude’a göre borsada başarılı olmanın yol “duygusal zeka” dan geçiyor.

1974’de bankacı olarak başladığı Morgan Stanley‘de yönetim kurulu başkan yardımcılığına kadar yükselen James Runde, Harvard Business Review için bir yazı kaleme aldı. 40 yılı aşan tecrübesini paylaşan Runde, borsada başarılı olmanın yolunun “duygusal zekadan” geçtiğini söyleyerek şunları ifade etti:

“Duygusal zeka olmadan tanınmanız, terfi ya da ücret artışı almanız çok zor. Duygusal zekayı geliştirmek yeni mezun kadar, tecrübeli borsacılar için de önemli. Basamakları çıktıkça daha esnek fikirli, yeniliklere açık ve farkındalığınız yüksek olmalı. Bu, hem network’ünüzü genişletecek hem de sizi gelecekteki sorumluluklarınız için hazırlayacak”

Birlikte çalışmanın da önemine değinen Runde, takım işinin “yalnız kurt” olmaktan daha kazançlı olduğunu ifade etti.

Kazanmanın diğer bir anahtarının da “güven” olduğunu söyleyen Runde, güven ilişkisi kurmanın yıllar sürebileceğini ancak bu süre sonunda “hissedarlarına” geri ödeme yapacağını vurguladı:

“Birleşme ve satın almalar için yıllarca bir müşteriyle ücret almadan çalıştım. Bu süre zarfında müşterinin güvenini kazandım. O isim, Amerikan Posta Şirketi‘ydi (UPS) ve o dönemin en büyük halka arzında benim firmama en yüksek taahhüdü verdi.”


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap