Alışkanlıktan bağımlılığa birçok şekilde adlandırılan sigara tüketimi git gide artıyor.

Artan sigara fiyatlarına rağmen sigara endüstrisi büyümeye devam etmekte. Sigara sektörüyle ilgili yapılan son araştırmalar da dudak uçuklatıyor.

WHO (World Health Organization) bazlı araştırmaya göre, insanların sigaraya harcadığı para 1 trilyon Dolar’ı geçmiş durumda. Ekonomistlerin görüşüne göre de bu durum büyümeye devam edecek.

Büyüyen sigara sektörünün kuşkusuz en büyük zararı da insan sağlığına. Dünyada 6 milyondan fazla insan, sigara tüketim yüzünden karşılaştıkları hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor. Öngörülen rakamlar ise şaşkınlık yaratmanın yanında, kullanıcıları da korkutuyor.

Bu büyüme aynı şekilde devam ederse 2030 yılında her üç kişiden biri, sigara bağımlılığı yüzünden hayatını kaybedecek. Sigara tüketimi daha çok, düşük ve orta gelirli ülkelerde görülüyor ve Dünya Sağlık Örgütü bu konuya da parmak basılması gerektiğinin altını çiziyor. Ayrıca, hükümetlerin de bu konuya değinmeleri ve durum çıkmaza girmeden harekete geçmeleri için uyarı da bulunuyor.

Sigarayı bırakmanız için size yardımcı olacak 6 yiyecek

Bağımlığınızı giderecek doğal yollar da mümkün. Rutin yeme alışkanlığınızda küçük oynamalar yaparak sigarayı azaltabilir, hatta yeteri kadar istekliyseniz hayatınızdan sigarayı çıkarabilirsiniz. Uzun vadede yiyeceklerin ve sizin iradenizin yardımıyla sigarayı bırakmak tahmin ettiğinizden daha kolay bir şekle girebilir. Tüketmeniz gereken yiyeceklerden bazıları;

Zencefil
Şekersiz Sakız
Kuru yemişler
Lime
Süt
Portakal


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap