Sıradan insanlar, daha önce bir kere gördükleri yüzlerin ancak yüzde 20’sini anımsayabiliyor. Ancak nüfusun yüzde 1-2’lik bir kısmında olağanüstü denebilecek bir yüz hafızası var.

Bu kişiler çok kısa bir süre gördükleri insanların yüzlerini bile tanıyabiliyor ve hatırı sayılır bir süre sonra bile anımsayabiliyor.

Süper tanıyıcılar’ olarak tanımlanan bu kişiler, gördükleri yüzlerin yüzde 80’ini hatırlayabiliyor.

‘Süper tanıyıcıların’ geçmişi yüzyıllar öncesine dayanıyor: Roma İmparatorluğu döneminde bu kişilerin görevi kalabalık etkinliklerde imparatorun arkasında durup dostu/düşmanı ayırt etmekti mesela… Beynin her iki tarafında yüz tanımadan sorumlu iki küçük özel bölge bulunuyor. ‘Süper tanıyıcı’ olarak tanımlanan insanlarda bu bölgedeki aktivite normalin üstünde.

Süper-tanıyıcı kavramını, ilk kez, 2009 yılında, psikoloji bilimcisi Richard Russel ve beraberindeki araştırma ekibi, yürüttükleri bir çalışmada dört katılımcıları için kullandı. Söz konusu bu araştırma; son derece iyi yüz tanıma kabiliyetine sahip insanların var olduğunu ve yüz tanıma ve yüz algılama becerisi aralığının daha önce kabul edilenden çok daha geniş olduğunu ortaya çıkardı.

Bu konudaki daha güncel olan bir çalışma ise University of Greenwich’ten Dr. Josh P. Davis tarafından yürütüldü. Davis’e göre, insanların yaklaşık olarak %1′i süper tanıyıcılar olabilir. Peki filmlerdeki aktörleri hemen tanıyan arkadaşınız bir süper tanıyıcı olabilir mi? Ya da aradan yıllar geçmesine rağmen eski arkadaşları hemen tanıyan bir arkadaşınız? Aslına bakarsanız; evet. Böyle arkadaşlarınız varsa; kendilerinin birer süper tanıma hafızasına sahip olma ihtimalleri vardır. Davis’in yürüttüğü çalışmada dünyanın çeşitli yerlerinden 1000’in üzerinde kişi süper tanıyıcı olarak tanımlanmış durumda.

Peki kendinizin bir süper tanıyıcı olup olmadığını nasıl bilebilirsiniz? Davis’e göre; problemlerden birisi de süper tanıyıcıların tanımlanmasıdır. Güncel araştırmalarda, araştırmacılar iki temel kriteri kullanma eğilimi gösteriyor. Bunlardan ilki; fotoğrafların kullanıldığı yüz hatırlama testlerinde mükemmel bir kısa süreli hafıza performansı göstermek. İkincisi ise, gerçek kişinin tanınmasına dair olağanüstü öznel deneyimler. Ancak yine de, laboratuvarda yapılan testlerden, bir kişinin gerçek hayatta da yüz hatırlama noktasında ne kadar iyi olduğunu bilmek zor olabilir.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap