Herhangi bir yakıt kullanmadan kendi kendine enerji üretebilen milyon dolarlık çevreci tekne olan Energy Observer, emisyonsuz seyahat hareketi başlatmak umuduyla Paris’ten Atlantik’e doğru 6 yıl sürmesi beklenen yolculuğuna çıktı.

Yaklaşık 50 mühendis, tasarımcı ve deniz mimarından oluşan ekibin eski bir yarış teknesinden dönüştürdüğü Energy Observer, 50 ülke ve 101 stoperi kapsayan bir yolculuk gerçekleştirecek.  

Çevreci bir farkındalık yaratması planlanan tekne gücünü, güneş panelleri, rüzgar türbinleri ve hidrojen yakıt hücresi sistemi kullanarak sağlayacak. 5 milyon avroluk tekne, Paris'ten Atlantik'e doğru kendi kendine ürettiği yakıt ile yola çıktı. 

Fütüristik görünümlü 30.5 metrelik bot, gün boyunca güneş veya rüzgar enerjisinden geceleri ise hidrojen yakıt hücresi sisteminden yararlanarak enerji depoluyor. Geceleri sağlanan hidrojen ise deniz suyunu elektrolize edilmesi ile üretiliyor.

Başlangıçta 1983 yılında yarış teknesi olarak tasarlanan tekne, açık deniz yarışlarında bir hayli başarılı bir kariyer elde etmişti.  


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap