Dokunmatik ekrana sahip ilk dijital mezar taşı haberi, Slovenya‘dan geldi.

Slovenya‘nın ikinci büyük şehri olan Maribor‘da bulunan bir mezarlığa yerleştirilen bu enteresan mezar taşı, fotoğraf, video ve diğer dijital içerikleri gösterebiliyor. Hava koşullarına dayanıklı olan cihaz, sensörlerle de destekleniyor.

Cihaz, ilk bakışta diğer mezar taşlarından ayırt edilemiyor; fakat önünde durulduğu zaman sensörler harekete geçiyor ve dijital içeriği oynatan interaktif bir ekran haline geliyor. Ayrıca dijital mezar taşına, kişiyle ilgili hatıra niteliği taşıyan videolar, fotoğraflar  ve müzikler de eklenebiliyor. İsterseniz bir içerik ekleyebilirsiniz.

Sahip olduğu sensörler sayesinde, etrafında biri yokken ekranda sadece kişinin adını, doğum ve ölüm tarihlerini gösteriyor. Cihaz kendini uyku moduna alarak adeta bilgisayar gibi enerji tasarrufu yapıyor. Bu şekilde mezar taşının da kullanım süresi uzuyor. Dokunmatik ekrana sahip bu cihaz, dünyadaki ilk dijital mezar taşı olarak da kabul ediliyor.

Mezar taşı, Maribor Üniversitesi’nde bilgisayar profesörü olan Milano Zorman‘ın yardımıyla geliştirildi ve meşhur mezar taşının etkileşimini daha da artıracak özellikler eklemek üzere çalıştıklarından bahsettiler. Mezar taşındaki içerikleri telefonda görüntüleyerek ve kulaklık ile dinleyerek hem diğer insanları rahatsız etmeden kullanmayı, hem de interaktif içeriklere daha kolay ulaşmayı amaçlıyorlar.

Hava koşullarına dayanıklı, dokunmatik ekrana sahip ve dijital içerikleri görüntüleyebilen mezar taşının fiyatı ise 3.000 avro olacak şekilde satışa sunuldu.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap