Teknolojinin hayatımızda daha fazla yer kapladığı aşikar; ancak Nima Sensor kiti, bu durumu farklı bir boyuta taşıyor. Nima firması, teknolojiyi yiyecek ve sağlık sektörüne entegre ederek dünyanın ilk taşınabilir tipteki glüten sensörünü üretti.

Tahıllarda bulunan glüten proteinine karşı hassasiyeti (glüten alerjisi) olan kişilerin glütensiz yiyecek bulabilme ihtiyacını karşılamak amacıyla üretilen ve cep boyutunda olan Nima Sensor kitleri, kitin içerisinde yer alan tek kullanımlık test kapsülleri içerisine neredeyse bir çay kaşığı yemek numunesinin konulması sonrası en fazla 3 dakika içerisinde yiyeceğin içerisinde glüten olup olmadığını bildiriyor.

Nima Sensor kiti; yiyeceğin içerisinde eser miktarda glüten olması durumunda “az miktarda glüten” uyarısı, yiyeceğin içerisinde doğrudan glüten içeren tahıl olması durumunda “yüksek miktarda glüten” uyarısı veriyor.

Sensör kitinin ayrıca cep telefonu uygulaması da bulunmakta. Yapmış olduğunuz glüten testleri ve sonuçlarını telefon uygulamasına kayıt edebildiğiniz gibi, Nima test uygulaması yapılan ve glütensiz yiyeceklerin olduğu restoranları da görüntüleyebiliyorsunuz.

Nima Starter Kit adıyla lansmanı yapılan glüten sensörü, yanında 3 adet tek kullanımlık test kapsülleri ve taşıma kılıfı ile birlikte 279 dolara satışa sunuluyor. Sonrasında ihtiyaç duyulacak test kapsülleri ise 12 adetli setler halinde satın alınabiliyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap