Avustralya Dışişleri Bakanı Julie BishopAvustralya hükümetinin yapacağı 14,3 milyon doları tutarındaki yardımın, Güney Sudan, Etiyopya, Uganda, Nijerya ve Kenya‘da acil gıda, sağlık hizmetleri, su ve hijyenik malzeme temininde kullanılacağını ifade etti.

Yardımın Güney Sudan‘a Uluslararası Kızıl Haç Komitesi ve Güney Sudan İnsani Yardım Fonu, Uganda ve Etiyopya‘ya Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Nijerya’ya Dünya Gıda Programı ve Kızıl Haç, Kenya’ya UNICEF aracılığıyla ulaştırılacağı kaydeden Bishop, böylece Avustralya‘nın Temmuz 2016’dan bu yana Afrika’daki çatışma, kuraklık ve kıtlığa verilen uluslararası çabaya yaptığı katkının yaklaşık 50 milyon dolara çıkacağını belirtti.

BM İnsani İşler ve Acil Durumlar Koordinatörlüğü ile Uluslararası Göç Örgütü, ay başında yaptıkları açıklamada, Güney Sudan, Somali, Yemen ve Nijerya‘da 20 milyondan fazla kişinin açlık tehdidiyle yaşadığına dikkati çekmiş, felaketin önüne geçilebilmek için 4,4 milyar dolara ihtiyaç olduğunu açıklamıştı.

Birleşmiş Milletler yardım, Çin ise yatırım yapmayı tercih ediyor

Dünyanın yeni yükselen gücü olan Çin, dünyada kendiyle birlikte yükselen trendleri de iyi bir biçimde takip etmeye çalışıyor. Çin, gelişmeye açık bir biçimde bekleyen Afrika topraklarında büyük yatırımlar gerçekleştiriyor.

Birleşmiş Milletler’de 53 üyesi bulunan Afrika kıt’ası, şu anda her ne kadar büyük bir ilerleme kaydedemese de forecast uzmanları tarafından geleceğin kıt’ası olarak gösteriliyor. Verimli toprakları, genç iş gücü ve işlenmemiş alanlarıyla, dünya devleri Afrika’da yeni dünyanın temellerini atmak için yarışıyor.

Çin’in 2016 yılına göre Afrika ile toplamda yatırımları 100 milyar doları aşmış durumda. Gelecek dönemde bu yatırımların daha da büyümesi bekleniyor.

1970’lerde başlayan bu stratejik yakınlık, 2000 yılında kurulan FOCAC(Afrika-Çin İş Birliği) adlı kuruluşla iyice pekiştirildi.

Çin İhracat-İthalat Bankası (Çin Eximbank) 2006 yılında, yatırımcılara Afrika kıt’asına yapacakları yatırımlar için milyarlarca dolar kredi verdi. Afrika çıkarmasına tüm hızıyla devam eden Çin, Mayıs 2007’de Şangay Afrika Gelişme Bankası‘nın yıllık toplantısına ev sahipliği yaparak burada da yeni borç ve yatırım anlaşmaları imzaladı.

Afrika‘daki Çin yatırımlarının ilerleyişi, Güney Afrika‘daki lider bankalardan birisinin hisselerinin yüzde 20’sinin satın alınmasıyla sürdü.

Afrika ülkelerinde yaşayan Çin vatandaşlarının sayısı ise bazı kaynaklara göre 1 milyon sınırına dayanmış durumda.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap