Birçok farklı binada bir arada bulunarak gelişimlerini sürdüren start-up’ların en hızlı gelişeni Dünyanın en kuru çöllerinden biri olan Kuzey Amerika’daki Mojave Çölü olarak dikkat çekiyor. Los Angeles’ın 150 km kuzeyinde bulunan çölde, 17 uzay start-up’ı genç firma çalışmalarını sürdürüyor.

Çalışmalarını çölde sürdüren start-up’lar uzay yolculuğuna hazırlanmak amaçlı bileşenler, motorlar, materyaller ve roketler üretilirken bir yandan da bu üretim sürecindeki geliştirilmeler araştırılıyor.

Lux Research çalışanı Mark Bünger, “Mojave çölü uzay araştırmalarının Silikon Vadisi olmaya aday” diyor.

Birçok yatırımcı burada bulunuyor

Uzay araştırmaları ve sektörün oluşması için gereken bütçenin geçtiğimiz yıllarda pahalı ve zahmetli olması sebebiyle hükümetlerin ve şirketlerin bir araya gelerek yeni bir ekosistem oluşturmasıyla farklı bir sisteme geçilmiş oldu. Elon Musk, Jeff Bezos ve Richard Branson geliştirdikleri projelerle sektörü ileri götürerek üçüncü jenerasyon şirketlerin yolunu açmayı da başarmıştı. Risk yatırımcıları, toplamda yaklaşık 8.2 milyar dolarlık bir yatırımla uzay şirketlerinin önünü açmıştı.

Mojave Çölü ise, milyarderler, bilim insanları, satıcılar ve servis sağlayıcıları için cennet konumunda bulunuyor. Richard Branson’ın Virgin Galactic adlı şirketi de 500 kadar çalışanıyla Mojave’de bulunuyor.

Ayrıca NASA gözlemcileri, Mojave’de teknoloji ve ticari uzay ortaklıkları için çölü tercih ediyor.

Uzay çalışmaları için start-up’ların tercihi haline gelen çölde birçok farklı alanda araştırma yürütülüyor

Uzay çalışmalarını ucuz ve makul yapan birçok faktör bulunuyor. Bunların en önemlisi ise elektronik materyallerin küçültülmesi ve daha dayanıklı, hafif malzemelerin geliştirilen ürünlerde uygulanabilir olması. Örneğin, eski tipte bir düşük yörüngeli uydu yaklaşık üç ton gelirken bugün geliştirilen “mikro” uyduların 10 ila 100 kg arası değiştiği belirtiliyor.

Mojave’yi tercih eden şirketlerin, açıklamasına göre ise bölgenin genişliği ve açık alanda test yapabilme gibi özellikleri burayı eşsiz kılıyor. Hava alanının sloganı: Kahvaltı olarak patlama yiyoruz.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap