Beethoven Akademisi tarafından verilen Uluslararası Beethoven İnsan Hakları, Barış, Özgürlük, Yoksullukla Mücadele ve İçselleme Ödülü’ne bu yıl Türk Piyanist ve Besteci Fazıl Say layık görüldü.

Bonn kentinde düzenlenen törenle ödülü alan Fazıl Say, salonda bulunan yüzlerce kişi tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı. Uluslararası Beethoven Ödülü’nü almaktan onur duyduğunu belirten Say, ödülün kendisi için önemini esprili bir şekilde anlattı:

Yaşamım boyunca 50’den fazla ödül aldım ama hepsi kırıldı. Kedim hepsini aşağı atıyor. Bu güzel ödül içinse cam muhafazalı bir bölüm ayırdım. Beethoven ödülü sağlam kalacak” dedi.

Ödülü aldıktan sonra küçük bir konser veren Fazıl Say etkinliğin bu bölümünde konuklara Aşık Veysel anısına yazdığı Kara Toprak adlı eseri çalarak unutamayacakları bir gece yaşattı.

Almanya Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanı Gerd Müller‘in himayesinde düzenlenen ödül töreninde çok sayıda uluslararası sanatçı, “Türkiye’de insan hakları ve özgürlük için” sahne aldı. Konserin geliri ise, kriz bölgelerinde yürütülen müzik projelerine aktarılacak.

Piyanist ve Besteci Fazıl Say ödülü aldıktan sonra ödülle ve etkinlikle alakalı düşüncelerini şu şekilde dile getirdi:

Beethoven Uluslararası Ödülü tabii müzik camiasının en önemlisi, her müzisyen için büyük gurur kaynağı. Sadece Beethoven yorumcusu veya bestecisi olduğumuz için değil, Beethoven‘ın ideallerini de kapsayan bir ödüldür. Biliyorsunuz dostluk, kardeşlik, özgürlük, barış gibi idealleri olan bir besteciydi. Dolayısıyla çok mutluyum ben bu akşam burada. Çok da güzel, her tür müziğin, her canın katıldığı bir müzik gecesi oldu. Tamamen dolu binlerce kişinin seyrettiği bir gece oldu.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap