ABD menşeili ekonomi dergisi Forbes “Dünyanın En Güçlü İnsanları” listesini yayınladı. 2016 sıralamasında 64 yaşındaki Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin birincilik koltuğuna oturdu. Dergi, “Rusya başkanı, dünyanın dört bir yanına ülkesinin nüfuzunu kazandı. Anavatandan Suriye‘ye ve hatta ABD‘nin başkanlık seçimlerine kadar, Putin istediğini almaya devam ediyor.” yorumunda bulundu.

Listede yer alan ikinci isim ise yeni başkan seçilen ve görevi devralmasına bir aydan kısa süre kalan Donald Trump oldu. Üçüncülük ise Avrupa Birliği’nin temel direği konumundaki Almanya’nın Şansölyesi Angela Merkel oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, en son 2011’de 56’ınca sıradan girdiği listeye yine aynı sırada yer alarak geri döndü.

Dergi sıralamayı yaparken ilk önce isimlerin ne kadar büyüklükte toplulukları etkilediğine bakıyor. İkinci olarak her bir kişinin ‘kontrolünde’ olan finansal kaynakları inceliyor. Daha sonra liste adayının birden çok alanda ‘etkili’ olup olmadığını değerlendiriyor. Son olaraksa adayın güçlerini aktif olarak kullanıp kullanmadığına bakıyor.

Bilgi Lokması:

Forbes listeyi yayınlarken şu açıklamayı da yapıyor: “Dünyanın en güçlü insanları sıralaması elbette ki sübjektif bir liste. Bizim yayınladığımız liste ‘kesinlikle doğru olandır’ diyemeyiz. Liste yeni tartışmalar için bir başlangıç, son söz değil…

Dünyanın En Güçlü 10 İsmi
İsim Ülke Yaş
1 Vladimir Putin Rusya 64
2 Donald Trump ABD 70
3 Angela Merkel Almanya 62
4 Xi Jinping Çin 63
5 Pope Francis İtalya 79
6 Janet Yellen ABD 70
7 Bill Gates ABD 61
8 Larry Page ABD 43
9 Narendra Modi Hindistan 66
10 Mark Zuckerberg ABD 32

Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap