FORBES 2016 bu yıl 28 aday arasında CEO’ları belirleyerek milyar dolarlık şirketlerin başarıları arkasındaki isimleri gün yüzüne çıkardı.

Listenin ilk 10 sırasında yer alan CEO’ların tamamının Amerikalı olması ise dikkat çekici bir özellik olarak göze çarptı. Bu 10 CEO’nun yönettiği şirketlerin piyasa değeri ise toplam 3 trilyon dolar değerinde.

Listenin başında Google’ı 500 milyar dolardan fazla bir değerle satın alan Alphabet’in CEO’su Larry Page yer alıyor. Alphabet’in Google’ın yanı sıra yapay zekadan sağlık sektörüne birçok farklı daldan şirketi bulunuyor.

Listenin aşağılarında indikçe tanıdık isimler göze çarpıyor. Elon Musk, Güney Afrika doğumlu milyarder, dünya ve uzay arasında ulaşıma yeni bir boyut getirmeyi planlıyor. Tesla adındaki şirketiyle Wall Street’te yenilikçi elektrik arabaları yaparak yerini alan Musk, SpaceX gibi ileri düzey roket ve uzay mekiği üretiminde de göz dolduruyor.

Listede yer alan bir diğer isim Rex Tillerson ise çoğumuza tanıdık gelmese de Exxon Mobil’in CEO’su geçtiğimiz hafta yeni başkan Donald Trump’ın Dışişleri Bakanlığı’na aday olarak seçilmişti.

Birçok büyük isim ise en güçlü 10 CEO listesine girmeyi başaramadı. Örneğin, Uber’in CEO’su Travis Kalanick, şirketi 68 milyar dolarlık bir değere yükseltmeyi başarmış olsa da listede yer almadı.

İşte Forbes’un 2016 yılı için seçtiği en güçlü 10 CEO;

1- Larry Page- Alphabet CEO’su

2- Mark Zuckerberg- Facebook CEO’su

3- Jeff Bezos- Amazon CEO’su

4- Warren Buffett- Berkshire Hathaway CEO’su

5- Jamie Dimon- JPMorganChase CEO’su

6- Elon Musk- SpaceX ve Tesla’nın CEO’su

7-Jeffrey Immelt- GE CEO’su

8- Rex Tillerson- Exxon Mobile CEO’su

9- Lloyd Blankfein- Goldman Sachs CEO’su

10- Doug McMillan – Walmart CEO’su


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap