Şili’de Cuma günü görkemli bir açılışla bilim dünyasına katkı sağlayacağı duyurulan dünyanın en büyük teleskopu 2024 yılında hizmete sunulacak.

Şili’nin Atacama bölgesindeki 3 bin metre yükseklikte bulunan Cerro Armazones dağlarının tepesinde kurulan, Extra Large Telescope (ELT), European Southern Observatory (ESO), Brezilya, Almanya, Fransa ve İngiltere’nin önderliğinde kurulacak olup uzay gözlemciliği için büyük önem taşıyacak.

Dört küçük optik aynası da bulunan teleskobun ana merceği 800 hegzagonal parçadan oluşacak ve çapı 1.4 metre olacak. Merceği koruyacak kubbenin ise 80 metre olacağı belirtiliyor.

Teleskopun inşasında görevli baş astronot Hollandalı Tim de Zeeuw, şu anda hala faaliyet gösteren teleskoplara göre, yeni inşa edilen teleskobun ana merceğinin beş kat daha büyük olacağı ve ışığı 13 kat daha iyi yakalayacağını ifade ediyor.

Şili başkanı Micelle Bachelet ise teleskobun uluslararası arenadaki birliği sağlama potansiyeline vurgu yapıyor.

Yeni teleskobun en büyük görevlerinden biri Güneş Sistemi’nin dışındaki gezegenlerin araştırılması olacak. Ayrıca bilgi sahibi olmakta güçlük çekilen karanlık madde ya kara delik hakkında da araştırmalara katılabilecek.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap