Ten Outstanding Young Persons of the World’ün 2015’te Türkiye’yi temsil eden Canan Dağdeviren ve Mehmet Z. Baykara dünya birincisi oldu.

mehmet-z-baykara

Mehmet Z. Baykara… Fotoğraf: bilkent.edu.tr

Dünyanın 3.büyük, aynı zamanda Birleşmiş Milletlerin desteklediği sivil toplum örgütlerinden birisi olan JCI (Junior Chamber International) tarafından 1981 yılından bu yana düzenlenen, Ten Outstanding Young Persons of the World’ün 2015’in sonuçları açıklandı.

Fosil yakıtların kullanımını azaltarak enerji tasarrufu sağlayan 3D-AFM uygulamasını geliştiren Mehmet Z. Baykara, araştırma dünyasına önemli katkıda bulundu.

Endüstriyel süreçlerde de kullanılması hedeflenen uygulamada nanoteknoloji araştırmacıları için yeni bir araç sunacak olan Baykara, günümüz neslinin yaşadığı sorunların başında gelen ‘enerji tasarrufu’ konusuna destek sağlamış olacak.

Canan Dağdeviren ise; kalbin, akciğerin ve diyaframın hareketiyle elektrik enerjisi üreten, bu enerjiyi depolayan esnek ve ultra ince piezo elektrik entegre aleti geliştirdi. Tıbbi yenilik ve buluşlar kategorisinde yarışmaya katılarak dünya birinciliği kazanan Dağdeviren halen ABD’de bilimsel çalışmalarını sürdürüyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap