Küresel ısınmaya bağlı olarak denizlerin seviyeleri yükseldikçe yüzen şehir fikirleri artık daha olumlu karşılanıyor. Seasteading Institute şirketi ise bu fikri artık somutlaştırmak niyetinde.

Küresel ısınma sorunu belki bizi tam anlamıyla etkilemeyecek olsa da, çocuklarımızı ve sonraki nesilleri etkisi altına alacak. Geçtiğimiz yılın Nisan ayında dünya ülkeleri bu sorunu çözmek adına Paris‘te toplanmış ve bir anlaşma imzalamışlardı. Büyük ülkeler bu soruna karşı önlem almaya çalışsa da Seasteading Institute şirketi bazı konular için geç kalınmış olduğunu söyleyerek yüzen şehir fikrini yeniden gündeme aldı. Hedefleri, Fransız Polinezyası‘nda bir yüzen şehir inşa etmek.

San Francisco kökenli Seasteading Institute firması 2008’de kurulmuş. Firmanın kuruluş amacı gelecekte yükselen denizlerde ayakta kalabilen ve kendi kendine yetebilen yüzen yerleşim alanları tasarlamak. Bu hedefi gerçekleştirebilmek için firma 2013’de Hollandalı DeltaSync ile bir ortaklık yaptı. Hollanda, şehirlerin içlerine kadar giren ve denize bağlı kanalları ile küresel su seviyesinin yükselmesinden en çok etkilenen ülkelerden biri. Bu yüzden ilk testler Hollanda’da gerçekleştirilecek.

Firmanın bu yöndeki diğer bir adımı ise Fransız Polinezyası yönetimi ile bir mutabakat metni imzalamak oldu. Bu anlaşma ile 2019 yılında Polinezya’da bir yüzen şehir inşaatı başlayacak. Ayrıca bölge, yükselen deniz seviyesi tehlikeli boyutlara ulaştığında sular altında kalacak olan ilk bölgelerden biri. Bu durum gerçekleştiğinde bölge yönetimi tüm yaşayanların başka ülkelere göç etmek zorunda kalmasını istemiyor. Dolayısıyla yüzen şehir konseptinden en çok fayda sağlayacak yerlerden biri Fransız Polinezyası.

Yüzen şehir okyanuslarda bile inşa edilebilir olmasına rağmen şuanki hukuki ve maddi yetersizliklerden dolayı bu fikir dışarıda kalıyor. Şirket öncelikle bu kompleksleri ana karaya daha yakın yerlere inşa etmeyi planlıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap