GlaxoSmithKline gelişen ülkelerdeki insanların ilaçlara erişim seviyesinde ilk sırada yer aldı. Diğer bir ilaç üreticisi İngiliz firma AstraZeneca ilk 10’a girmeyi başardı.

Kar amacı gütmeyen ilaca erişim kuruluşunun yaptığı açıklamada ilaca erişimin giderek arttığı dünyada ilaç fiyatlarının daha makul olması ve yozlaşmaya karşı durulması için uyarıda bulundu.

Genelde incelendiğinde ilaç üreticileri 850 ürünle 51 hastalığın tedavisi için çözüm bulabiliyordu. Bu durum düşük ve orta gelirli ülkelerde her zaman aynı standartta kalamayabiliyordu. Bazı ülkelerdeki ürün sayısı 420’de kaldığı gözlenirken, bu ilaçların sadece yüzde 5 kadarı uygun fiyatlı olarak çoğu ülkede satışa sunuldu.

GSK listede beşinci kez birinci olurken, bunu Amerikalı Johnson& Johnson, İsveçli şirket Novartis ve Alman ilaç grubu Merck takip etti. AstraZeneca adlı ilaç firması ise listede 15’inci sıradan 7’nciliğe yükseldi. Firmanın bu yükselişinde dünyada satışa sunduğu uygun fiyatlı ilaçlar ve Afrika Sağlıklı Kalp programında yaptığı yeniliklerle 10 milyon insanın tedavi edilmesini hedefliyor.

GSK en çok araştırma ve geliştirme projelerini yapan firma olarak gösterilmiş ve bunu düşük reklam bütçesiyle gerçekleştirmeyi başarmıştı.

Araştırma dünyadaki 20 büyük ilaç şirketini birçok farklı parametrede incelemiş, düşük gelirli ülkelerdeki indirimli fiyatlar, tropik hastalıkların araştırılması, patent politikaları, yozlaşma ve saydamlık konuları üzerinde durulmuştu. İlaca erişim kuruluşu ise İngiliz ve Hollandalı hükümetler tarafından destekleniyor.

Listenin tamamı ise şu şekilde;

liste


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap