Türkiye İstatistik Kurumunun açıkladığı verilere göre Türkiye‘de yıllık enflasyon geçtiğimiz yıl %11,87 olmuştu.

TÜİK’in verilerine göre Nisan ayında satışlardaki en büyük artış %21,65 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşti. Ulaştırma alanındaki yükseliş %17,94 olurken, gıda ve alkolsüz içeceklerde artış ise %15,63 oldu.

Bunların yanında gıda enflasyonu ise uzun zamandır enflasyonun yükselişinde başı çeken kalemlerden. Enflasyon içinde ağırlığı % 21,77 olan gıda ve alkolsüz içecekler harcama grubunun Mart ayı yıllık enflasyonu % 12,53 olmuştu.

Bunun haricinde TCMB, geçtiğimiz hafta açıkladığı Nisan Enflasyon Raporunda ise 2017 yılı ilk çeyreğinde gıda enflasyonunun %12,53 ile Ocak Enflasyon Raporu öngörülerinin üzerinde gerçekleştiğini vurgulamıştı.

Raporda, gıda fiyatlarındaki yükselişi kontrol altına almak amacıyla kurulan Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi kapsamında alınacak tedbirlerin önümüzdeki dönemde bu yükselişi kısmen sınırlayacağı beklentisine yer verildi. Bu yüzden TCMB, gıda enflasyonu öngörüsünü 2017 yıl sonu için %9 ve 2018 yıl sonu için ise %7 olarak sabit tuttu.

Bloomberg ise konuya daha farklı bir yorum getirerek gıda enflasyonunun yüksek seyretmesinin sebeplerini şu şekilde açıklıyor:

  • Üretim girdi maliyetlerinin yüksek olması: Tarımda üretimin ithalata dayalı olması ve üretimi gerçekleştirmeye yarayan gübre vb. ürünlerinin pahalı olması. Daha pahalı üretim, daha pahalı tüketime yol açıyor.
  • Planlama: Üretim iyi planlanamadığı için arz-talep dengesi ile fiyat istikrarının sağlanamaması nedeniyle etkili bir pazarlama politikası yapılamıyor. Örnek olarak bir yıl patates üretiminden yüksek kazanç sağlanınca ertesi yıl da aynı ürünün yüksek miktarda üretilmesi, arzda aşırılığa ve kazançta düşüşe yol açıyor.
  • Kalkınma planı eksikliği: Kırsal kalkınma politikasının olmaması
  • Perakende tarafında son fiyatların yüksek olması: Yeni perakende yasasıyla halden geçen ürünlerin kar oranı sadece %40 iken, zincir gıda marketlerinde ise çeşitli gerekçelerle gıda fiyatlarının % 250-400 kar marjlı olması.

Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap