Günümüzde emojilerin hatta iPhone X ile beraber gelmesi beklenen animojilerin atası “Smiley” bizim bildiğimiz adı ile “Gülen Yüz” sembolü, 35. yaşına girdi.

Mesajlaşma dilinin olmazsa olmazı, tebessüm ettiğimizi ifaden eden meşhur Smiley’i keşfeden Scott Fahlman, ifadenin 35. yaşını kutladı. BBC’ye röportaj veren Fahlman, "Ne kullanabiliriz diye klavyeye bakıyordum. Sonra düşündüm ki... Sadece iki nokta ve bir çizgimiz var. İnsanlar belki kafalarını yan çevirip her zaman parantez işaretiyle kullanılan iki nokta ve parantez işaretiyle güzel bir ifade kullanmak isteyebilirler. Emojinin nasıl bu kadar popüler olduğu konusunda ise inanın hiçbir fikrim yok” ifadeleri ile Smiley’i ilk nasıl keşfettiğini anlattı.

Sözlerine "Gülümsemek evrensel bir ifadedir ve her kültürde anlamı aynıdır. Orijinal Smiley ifadesi ile ilgili olan en güzel şey, onun saf ve öz bir ifadeyi içtenlikle temsil edebilmesi” şeklinde devam eden Fahlman, her ne kadar emojiler gelişse de “:)” ifadesinin yerini alacak bir şeyin olmayacağını belirtti.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap