Facebook‘un dünya genelinde oldukça geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olması, bir takım yükümlülükleri de beraberinde getiriyor. Geniş kullanıcı kitlesi hem Facebook‘un, hem de kullanıcıların dikkat etmesi gereken bir takım durumlar meydana getiriyor.

İsviçre‘nin Zürih kentinde yaşanan olay bahsettiğimiz durumun en önemli örneklerinden birisini teşkil ediyor. Bir Facebook kullanıcısı, dünyada ilk kez bir yorumu beğenmesi nedeniyle cezaya çarptırıldı.

İsviçre‘deki Hayvan Islah ve Katliamıyla Mücadele Derneği Başkanı, hayvan hakları savunucusu Erwin Kessler, Facebook‘taki bir grupta kendisi hakkında hakaret içerikli paylaşım yapan 10’dan fazla kişiye dava açtı ve bu durumdan gönderiyi beğenenler de etkilendi.

Açılan davanın ardından hayvan hakları savunucusu ve Hayvan Islah ve Katliamıyla Mücadele Derneği Başkanı Erwin Kessler hakkında paylaşılan hakaret içerikli gönderileri beğenenler hakkında geniş çaplı bir soruşturma başlatıldı ve aralarından bir kişi gönderiyi beğenerek onayladığı gerekçesiyle para cezasına çarptırıldı.

Hakaret içerikli gönderiyi beğendiği için “gönderiyi onayladığı” gerekçesiyle mahkeme tarafından suçlu bulunan kullanıcının 4 bin İsviçre frankı ödemesi gerektiğine karar verildi ve bu kararın ardından İsviçre, sosyal medyadaki beğeniler yüzünden ceza veren ilk ülke oldu.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap