Dünyadaki online eğitim açığını kapatmak için bundan sekiz yıl önce Amerika’da bir Türk tarafından kurulan Udemy adlı platform, 2010 yılından bu yana toplamda tam 713 milyon dolar yatırım almış. Sahibi Eren Bali’nin Forbes Dergisi’ne verdiği röportajda ise kuruluş hikayesi ve Udemy’nin geleceğini detaylarıyla anlatılıyor.

Eren Bali, ODTÜ’den mezun olduktan sonra Amerika’nın yolunu tuttu ve kafasında inandığı en değerli fikir olduğunu belirttiği online eğitim pazarı Udemy’i geliştirebileceği Silikon Vadisi’ne gitti. Kodlama işlemlerini tamamladıktan sonra arkadaşı Oktay Çağlar ile birlikte melek yatırımcıların kapısını çaldı. Tam 57 yatırımcı tarafından reddedildikten sonra bugünlerde 166,5 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan eğitim teknolojileri pazarında ilk 4-5 firmadan biri haline geldi.

2016 yılında piyasa değerini 710 milyon dolara çıkararak online eğitim pazarında Türkler için bir ilki başaran Bali, girişimini bu yıl başında “unicorn” seviyesine çıkararak başarılı gidişatını da sürdürüyor.

Türkiye’ye girmeye hazırlanıyor

En basit şekliyle eğitim veren ile eğitim almak isteyeni online pazarda buluşturan ve bunu eğitim videolarıyla sağlayan Udemy, 15 milyondan fazla kullanıcısı, 45 bin eğitim videosuyla 200’ü aşkın ülkede 80 dilde hizmet veriyor. Amerika dışında geniş bir küresel ağı bulunan Udemy, Türkiye’ye de girmeye hazırlanıyor.

Amerikalı online eğitim ve öğretim çözümleri şirketi Blackboard’ın araştırmasına göre, 2025 yılında 8 milyon öğrencinin kendi ülkeleri dışında eğitim alacağı ve 2020 yılına gelindiğinde dünyadaki her yeni üniversite mezununun Çin ve Hindistan’da olacağı tahmin ediliyor. Udemy de bu verilerin ışığında küresel çapta genişlemesini sürdürüyor ve kullanıcılarına en kısa şekilde ve doğrudan ulaşarak eğitim hizmetlerini sunuyor.

Udemy’den sonra hedefi Carbon Health ile de aynı başarıyı yakalamak olan Eren Bali, eğitim dünyasındaki çoğu ezberi yıkmayı başaran ve yıllardır hayalleri süsleyen “milyar dolarlık Türk internet şirketi” çıkarma görevini de başarıyla tamamlamış gibi duruyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap