Dünya genelinde en çok tüketilen meyve ne diye sorsalar, aklınıza ilk sırada domatesin geleceği pek de ihtimal dahilinde olmaz. Fakat tüketim alışkanlıkları ve dünya genelindeki üretim incelendiğinde durum pek de öyle değil. Tabi, domatesin meyve mi sebze mi olduğu konusunu da hala tartışmak mümkün.

Dünya çapında en popüler meyvenin birçok ülkede tüketim alışkanlıkları incelendiğinde mango ilk sırayı alıyor gibi gözükse de durum pek de öyle değil. Asya’dan Amerika’ya kadar birçok ülkede tatlımsı yapısıyla tercih edilen mango, Hindistan ve Çin’de her yıl 43 milyon ton üretimiyle bir hayli popüler olarak gözüküyor. Fakat mangonun, dünya geneline bakıldığı zaman üretim miktarı, elma ve muzun gerisinde kalıyor. Hindistan’da 100 milyon tonluk muz üretimiyle liderliği elinde tutuyor.

Fakat diğer meyveleri geride bırakan ve akla ilk seferde gelmeyecek olan domates bu alanda birçok konuda birinci olarak göze çarpıyor.

Domates meyve mi?

Her yıl 170 milyon tondan fazla üretilen domatesin, muzu bile geride bırakarak dünyadaki en popüler meyve olarak görülüyor. Birçok insan domatesi sebze olarak görebilir fakat çekirdeklerinin kırmızı meyvelere benzerliğinden dolayı sınıflandırma olarak meyve olarak geçiyor. Avrupa’ya ilk olarak İspanya tarafından tanıtılan domates, Amerika’dan getirilmiş. Aztek uygarlığından çıkan domates, o dilde ilk olarak “tomatl” olarak anılmış. İspanyollar buradan duyduğu kelimeyi “tomate” olarak değiştirmiş ve İngilizce’ye de “tomato” olarak geçmiş. 20 binden fazla çeşidi olan domatesin, İspanya’da özel olarak bir de festivali yapılıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap