Ülkemize büyük bir katkı sağlayacak projeyi hazırlayan Roketsan Horizon 2020 programı kapsamında, "Buzlanmaya ve Aşınmaya Dayanıklı Malzeme" adlı projeyi sonuçlandırılması oldukça yakın bir zamanda gerçekleşecek gibi görünüyor.

2016 yılında başlayan ve geliştirme çalışmaları kapsamında tüm hızıyla devam eden proje, Roketsan'ın geliştirici ortakları arasında olduğu “Buzlanmaya ve Aşınmaya Dayanıklı Kompozit Malzeme - EIROS” isimli proje, en yüksek bütçeli iş konumunda. Roketsan 18 ortak arasında, 8 Milyon euroluk bütçesi ile en büyük dördüncü geliştirme ortağı. Roketsan aynı zamanda havacılık, uzay, rüzgar enerjisi ve otomotiv sektörlerinde kullanılabilecek bir malzemeyi ortaya çıkarma noktasında da katkı sağlayacak.

Proje bünyesinde nano katkıların sentezi ile fonksiyonelleşen polimer matris içinde dağılacak, aynı zamanda özel nano katkılar kullanılarak elyaf katkılı polimer matrisli nanokompozit malzemeler geliştirilecek. Geliştirilen malzemeler aynı zamanda yüksek mekanik performans ve kendi kendini iyileştirebilme özelliği gösterecek.

Roketsan'ın proje hakkında verdiği bilgilere göre, projenin toplam süresi 3 yıl olarak belirlenmiş ve şimdiden bu sürenin yarısı tamamlanmış durumda. Altı ayda bir diğer katılımcılar ile birlikte gerçekleştirilen toplantıların bir sonraki ayağı, bu yılın ekim ayında ve İspanya’da gerçekleşecek. Eğer proje başarılı bir şekilde sona ererse, ülkemiz dünya genelinde buzlanmaya ve aşınmaya karşı dayanıklı olarak geliştirilmiş ilk kompozit malzemeye sahip ülkelerden biri konumuna gelecek.

 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap