Muhtar Kent, Ümran Beba, Hikmet Ersek… Onlar dünyanın önde gelen şirketlerinde üst düzey pozisyonlara yükselmeyi başardı. İşte dünyanın tanıdığı güçlü Türklerinin hayat hikayeleri ve kariyerleri…

Coca -Cola CEO’su Muhtar Kent

muhtar kent

“Kariyerime kamyon yükleyerek başladım” diyen Muhtar Kent, 1952 yılında New York’ta doğdu.
Dönemin Fransa (Marsilya) Başkonsolosu Necdet Kent’in oğlu Muhtar Kent, Tarsus Amerikan Koleji’ni bitirdi. İngiltere Hull Üniversitesi ekonomi bölümünden mezun olduktan sonra elinde diploması ve Amerika’da doğduğuna dair bir belgeyle Atlanta’ya gitti. 1978 yılında bir gazete ilanıyla girdiği Coca Cola’da 1999 yılına kadar çeşitli görevlerde çalıştı. Kent, kariyerinin ilk basamağını verdiği bir röportajda şöyle anlatıyor, “Sabah saat 4’te kalktım, kamyonları yükledim ve kola sattım. O dokuz ayı hiçbir zaman unutmadım.”
1999 ile 2005 yıllar arasında Efes Pilsen grubunda görev aldı. 2005 yılında Coca Cola Kuzey Asya, Avrasya ve Ortadoğu Grup Başkanı oldu. 1 Temmuz 2008’de Coca Cola’nın CEO’su görevine atandı. 23 Nisan 2009 tarihinde Coca Cola’nın Atlanta Merkezi’nde yapılan Yönetim Kurulu Başkanı seçimlerinde kurul üyelerinin oylarıyla Coca-Cola’nın eski yönetim kurulu başkanı Neville Isdell’in (65) yerini alarak Coca-Cola ‘nın Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

Pepsico İnsan Kaynakları Yönetim Hizmetleri ve Operasyon Başkanı Ümran Beba

umran-beba-forune

Annesi Aydınlı olan Ümran Beba, Aydın’da dünyaya geldi. Ailesi ve eşinin desteğiyle bugünlere geldiğini her fırsatta dile getiren Beba, ilköğrenimini Ankara’da tamamladıktan sonra yatılı olarak Robert Koleji’nde okudu. “Bana kalsa Ankara’da okurdum ama annemin teşvikiyle Robert Kolej’e gittim” diyor, Beba verdiği bir röportajda.

Boğaziçi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. Ardından da yine aynı üniversitede işletme alanında lisansüstü eğitimini tamamladıktan sonra, Barem Pazar Araştırma ve Eğitim Merkezi’nde iş hayatına başladı. Başer-Colgate’te çalıştı, 1994’te Frito Lay Türkiye bünyesine katıldı. Pazarlama, insan kaynakları, satış-pazarlama direktörlüğü görevlerini yürüttükten sonra genel müdür oldu.

Üç yıl sonra PepsiCo International Doğu Akdeniz İş Birimi Genel Müdürlüğü’ne getirilen Beba, Güneydoğu Avrupa Bölge Başkanı olarak da görev aldıktan sonra Asya Pasifik Bölge Başkanı olarak atandı.

Anne olmasının uzun yıllardır görev aldığı şirkette sorun olmadığını vurgulayan Beba, ilk çocuğuna hamileyken dış ilişkiler genel müdürü, ikinci çocuğuna hamileyken de Ortadoğu’dan sorumlu genel direktörlüğe atandı.

Western Union CEO’su Hikmet Ersek

Der Vorstandsvorsitzende von Western Union, Hikmet Ersek, im Interview und Portrait in seinem Buero an der 5th Avenue in New York.
Avusturyalı bir anne ve Türk bir babanın oğlu olarak İstanbul’da dünyaya gelen Hikmet Ersek, İstanbul Avusturya Lisesi mezunu. Viyana Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nü derece ile bitirdikten sonra MasterCard ve GE’de çeşitli görevlerde bulundu.

Almanca ve İngilizce bilen Ersek, 1999 yılında adım attığı Western Union’da çeşitli görevlerde bulunduktan sonra 2010 yılında Başkan ve CEO’luğa getirildi. 55 yaşındaki Ersek, şirketin tüm dünyadaki stratejilerini yönetiyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap