İş hayatında mutlululuk, tüm yaşam kalitesini etkileyebiliyor. Peki buna göre küresel mutluluk indeksini nasıl okumalıyız? Inc.'nin yayınladığı makale dikkat çeken, Dünya Mutluluk Raporu verilerine ışık tutuyor.

Inc. kadrosundan Rose Leadem tarafından yayınlanan “10 Fascinating Facts From a Worldwide Study on Happiness” adlı makalede mart ayında açıklanmış olan, UN Sustainable Development Solutions Network (SDSN)(Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı) tarafından 155 ülke ile ilgili 2017 Dünya Mutluluk Raporu verilerine odaklanılıyor. Rapor; gelir, sağlıklı yaşam beklentisi, sosyal destek, refah seviyesi, özgürlük ve güven unsurlarına dayalı araştırmalara dayanıyor. Dünyanın en mutlu ülkeleri arasında birinci sırada Norveç bulunuyor. Norveç’i bu listede Danimarka, İzlanda ve İsviçre takip ediyor. Türkiye, 69’uncu sırada yer alıyor.

Çoğu Amerikalının hafta sonları daha mutlu hissettiğini ancak bu hafta sonu etkisinin insanların “yüksek güven” ortamında çalıştığında ve hafta boyunca sosyal etkinliklere katıldıkları zaman ortadan kaybolduğuna dikkat çekiliyor. Sağlam ilişkileri olan kişilerin daha mutlu olduğunu gösteren raporda; aile, çocukluk ve okul geçmişi de yetişkinlik hayatındaki yaşam kalitesini etkilediğine dikkat çekiliyor. Anket katılımcılarının hemfikir olduğu dikkat çeken başka bir detay ise; gelirin mutluluk için eğitimden daha önce gelmesi. Bunun için de örnek olarak Mark Zuckerberg gibi kişilerin üniversiteyi bırakması örnek gösteriliyor.

Makalenin analiz ettiği 10 dikkat çekici veri ise şu şekilde:

  • Kendi işinde çalışan kimselerin hem yaşam kalitesi hem de mutluluk oranı daha yüksek.
  • İş günlerinde iş-yaşam dengesini koruyabilenler daha mutlu.
  • Amerikalıların mutluluğu son 10 yıldır düşüş gösteriyor.
  • Zihinsel sağlığı korumak yaşam kalitesi için hayati öneme sahip.
  • Hayatında güvenilecek birisinin olması mutluluğu önemli ölçüde artırıyor.
  • Aile, çocukluk ve okul yaşamı ilerleyen yaşlarda mutluluğu etkiliyor.
  • Gelir, eğitimden daha önemli
  • Mutluluk büyük ölçüde kişinin işinden memnunluk derecesine bağlı.
  • Her şey para değil.
  • İşsizlik genel olarak korkutucu ve insanı depresyona sürükleyen önemli etkenlerden.

BM araştırma verilerine göre dünyanın en mutlu insanları kuzey ülkelerinde yaşıyor. Dünyada her kültürün farklı iş dinamikleri ve sosyo-ekonomik koşulları bulunuyor. Ancak genel mutluluk tanımlarından çok, iş hayatında sizi mutlu eden şeyin peşine düşmek ve bunu yaparken de daha önce yapanların nasıl yaptıklarına dair araştırma yapmak kişiyi daha mutlu edebiliyor. Bir de “mutlu olmak” kavramına çok takılmamak gerekiyor. Sizi mutlu eden işi yaptığınızda genelde zamanın nasıl akıp gittiğini fark etmezsiniz; bu süreç doğal bir şekilde gelişir. Mutlu olmak için çabalanan her an, gerçek mutluluğu kaçırmanıza sebep olabilir. Kısacası iş hayatında mutlu olmanın tüm yolları, size ve işinizi severek yapmanıza çıkıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap