Dünya liderleri geçtiğimiz gün hayatını kaybeden İsrail eski Başbakanı ve Cumhurbaşkanı olan Şimon Peres‘in cenaze töreninde bir araya geldi.

Tedavi gördüğü hastanede, 93 yaşında yaşamını yitiren Şimon Peres için yoğun güvenlik önlemleri altında Kudüs’te cenaze töreni düzenleniyor. Türkiye’yi BM Daimi Temsilciliği’ne atanan eski Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu’nun temsil ettiği cenaze törenine, 20 ülkenin devlet başkanı ile 15 ülkenin dışişleri bakanının katıldı.

Bu isimler arasında; ABD Başkanı Barack Obama, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İngiltere’den Prens Charles, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve ABD eski Başkanı Bill Clinton da vardı. Yurt dışından 3 bin konuğun katıldığı törende, dünya liderlerinin Musevilerin kullandığı “kipa” ismi verilen dini başlık taktığı görüldü.

obama-peres

Şimon Peres törenin ardından Herzlberg Ulusal Mezarlığı’na, 1995 yılında öldürülen Başbakan İzak Rabin’ın mezarının yanına defnedildi.

peres-cenaze

Filistinlilerden Abbas’a, Peres tepkisi

peres-abbas

Şimon Peres, Mahmud Abbas ve Papa Francis

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın eski İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres için taziye mesajı yayınlaması ve işgal altındaki Kudüs’te düzenlenecek cenaze törenine katılma kararı alması Filistin’de tartışmalara yol açtı.

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zühri, yaptığı açıklamada, “Abbas’ın Peres’in cenaze törenine katılması şehitlerimizin ve Filistin halkının yaşadığı acıların hafife alınması anlamına geliyor. Filistin halkı, Gana ve başka soykırımlara imza atan Peres’in ölümünden büyük bir memnuniyet duymaktadır.” ifadelerini kullandı.

Obama ise yatığı konuşmada, cenazeye katıldığı için Abbas’a teşekkür etti.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap