Ülkemiz adına, bilim ve teknoloji alanında zaman zaman karamsarlığa kapılsak da hepimiz TÜBİTAK tarafından kabul edilmemiş ama uluslararası arenada büyük ödüller almış projelerin haberlerini görmüşüzdür. Aslında ülkemizden bu anlamda çok güzel işler çıkıyor.

Türkiye‘den çıkmış, dünya çapında birçok bilim insanı bulunmakta. İşte gençlere örnek olan bu değerli bilim insanlarından bazıları;

Oktay Sinanoğlu

19 Nisan 2015’te aramızdan ayrılan, ülkemizin yetiştirdiği en büyük bilim insanlarından biri, nam-ı değer Türk Einstein Oktay Sinanoğlu, 1956 yılında Milli Eğitim Bakanlığının yurt dışına öğrenci göndermek için yaptığı sınavı kazanarak, lisans eğitimini Kalifornia Üniversitesi, Berkeley Kimya Mühendisliği bölümünde birincilikle tamamlamıştır.

Sonrasında yüksek lisans için 1957‘de girdiği Massachusetts Teknoloji Enstitüsü‘nü sekiz ayda bitirerek yüksek kimya mühendisi olmuştur. 20. yüzyılda kendisinin “tam profesörlük” unvanını en genç yaşta kazanan öğretim üyesi olduğu açıklandı.

Türkiye‘de bulunduğu dönemde çalışmalarını daha çok toplumda bir Türkçe bilinci oluşturmaya adadı ve Türkçe‘nin yabancı dillerin istilası altında olduğunu vurguladı. Eğitim dilinin Türkçe olması gerektiğini ve yabancı dilin takviyeli olarak öğretilmesinin gerektiğini savundu. Türkçe‘de bulunan yabancı kökenli olduğunu söylediği bazı kelimelere çeşitli karşılıklar önerdi.

Halil İnalcık

Geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz Halil İnalcıkCumhuriyet‘in ilk yıllarında başladığı eğitimine Ankara Üniversitesi‘nde devam etmiştir. Sonrasında 1935 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, Yeni Çağ Tarihi bölümünde yüksek öğrenimine başlamıştır.

Uzun yıllar aynı fakültede Osmanlı ve Avrupa tarihi üzerine dersler verdikten sonra 1972 yılında Chicago Üniversitesi Tarih Bölümü‘ne “Osmanlı Tarihi Üniversite Profesörü” olarak davet edildi.

1993 yılında Bilkent Üniveristesi‘nde yüksek lisans alanında tarih bölümünü kurdu. Ayrıca Halil İnalcıkOsmanlı Türkçesi, Arapça, Farsça, İngilizce, Fransızca, Almanca ve İtalyanca lisanlarını bilmekteydi. Kendisi dünyanın sayılı tarihçileri arasında gösterilmektedir ve günümüz Türkiye‘sinin en kıdemli ve en eski tarihçisidir.

İlber Ortaylı

İlber Ortaylı önce Mülkiye Mektebini (Ankara Üniversitesi-Siyasal Bilgiler Fakültesi) ardından Tarih bölümünü bitirmiş ve ardından Halil İnalcık‘ın profesör olarak davet edildiği Chicago Üniversitesi‘nde yüksek öğrenimini tamamlamıştır. Kendisi Türkiye‘nin en sevilen bilim insanlarındandır.

İlber Ortaylı; Almanca, Fransızca, İngilizce, İtalyanca, Rusça, Arapça, Farsça, Latince, İbranice ve Yunanca bilmektedir.

Gazi Yaşargil

Mahmut Gazi Yaşargil, ülkemizin beynelmilel hekimlerinden birisidir. Diyarbakır – Lice‘de doğan Yaşargil, Ankara Üniversitesi‘ni kazanmıştır ve ardından Basel Üniversitesi‘nde doktora yapmıştır. Aynı zamanda birçok üniversiteden Fahri Doktora unvanı almıştır. Ayrıca nöroloji alanında ameliyat sırasında kullanılan kendisinin icadı, ”Yaşargil Klipsleri” birçok doktor tarafından kullanılmakta.

Celal Şengör

Celal Şengör, jeoloji alanında ihtisas yapmasına rağmen kayda değer derecede tarih ve lisan bilgisine sahiptir. Aynı zamanda “evrim” üzerine yaptığı bilimsel açıklamalarla tanınmaktadır. Kendisi sanayici bir ailenin çocuğu olmasına rağmen, çalışma azmi ve başarılarıyla günümüz gençlerine en iyi örneklerden biridir.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap