Uzmanları uzun bir süredir o araştırmadan bu araştırmaya sürükleyen, hatta bir de bunun burunu yerinden oynatan deneylerinin de sık sık yapılması zorunda kalınan meşhur sorunun cevabı en nihayetinde bulundu.

Dünyanın en kötü kokusu, çürümüş kaplumbağa kokusu!

Dünyanın en kötü kokusuna oy birliği ile, kaplumbağa cesedi, yani çürümüş kaplumbağanın kokusu olduğuna karar verildi. Sizce çürüyen kaplumbağa mı yoksa başka bir şeyin kokusu mu daha kötü bilemeyiz ama hazır uzun bir araştırma yeni sonuçlanmışken, bilim insanlarının yaptığı araştırma sürecinde gündemde konuşulan dünyanın en kötü, en burun düşmanı kokularını burada derledik;

Çürümüş kaplumbağa kokusu

Vahşi yaşam biyologu David Syzdek’e göre çürümüş kaplumbağa kokusu bir insanın en dayanamayacağı kokuların en başında geliyor. Ölü bedenlerinin sızdırdığı kokuların, ortaya çıkan parazitler sebebi ile gerçekleşirken, en en en kötü kokan cesetin, kaplumbağanın olduğuna karar veriliyor.

 

Ceset Çiçeği

Güzel kokular saçıp, cezbedici renklere bürünen diğer çiçeklerin aksine; ceset kokusu yayıp çürümüş et rengine bürünebilen bu bitki ceset yiyen veya ceset içine yumurtlayan böcekleri kendine çekebilme özelliğine sahip. 40 yıllık bir ömrü olan çiçek yalnızca iki veya üç defa açıp sadece bir gün canlı kalabiliyor. Çiçeğin kokusu yüzünden ise aldığı birçok ad var. Kokuşmuş Et Bitkisi, ise bu adlardan sadece bir tanesi.

 

Rotorua Bölgesi

Yeni Zelanda’da bulunan Rotorua bölgesi, Dünya’nın en kötü kokan yeri olarak seçilebilir. Bu korkunç kokunun sebebi ise, çamur havuzlarından buharlaşan kükürt dioksit.

 

Vieux Bologna Peyniri

 

Dünyada bulunan bütün peynirler arasından en kötü kokulu olarak seçilen Vieux Bologna peyniri, tüm iştahınızı kaçırabilir. Kıvamının oluşabilmesi için 7-8 hafta boyunca biranın içinde bekletilen peynirin kötü kokusunun bundan kaynaklandığı tahmin ediliyor.

 

Kutup Porsuğu

İnanılmaz keskin ve ağır bir kokuya sahip olan bu porsuğun yanına değil bir insan, her canlı kolay kolay yaklaşamaz. Aç olan herhangi bir yırtıcı hayvanın midesini bulandırıp gitmesini sağlayacak kadar güçlü bir koku yayan hayvan, bölgesini işaretlemek adına kötü kokusunu salıyor.

 

Durian Meyvesi

Bir meyve olan Durian’ın tadı her ne kadar vanilyayı andırsa da kokusu pek de onu andırmıyor. Görünüş açısından da iyi bir izlenim vermeyen bu meyvenin, ilk açıldığında lağam gibi koktuğunu iddia edenler bir hayli fazla. Tadı uğruna da bu kokuya katlanılır mı, tartışılır.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap