Türkiye’de açıklanan verilerden çıkan sonuçta her beş kişiden birinin obez olduğunun ortaya çıkmasının ardından, dünyada obezite probleminin büyüklüğüne dikkat çeken bir başka çalışma daha yayınlandı. Buna göre dünya genelinde, 100 milyon çocuk ve 600 milyon yetişkin obeziteyle mücadele ediyor.

New England Journal of Medicine’de yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, dünyada en büyük rahatsızlıkların başında obezite geliyor. Rapora göre 1980 yılından bu yana 70 ülkede ikiye katlandığı belirtilen obezite, 100 milyon çocuğu ve 600 milyon yetişkini etkiliyor.

Geçtiğimiz ay OECD’nin açıkladığı Obezite Güncelleme Raporu 2017’de ise, Amerika yüzde 38.2’lik oranıyla birinci sırada yer aldı. İkinciliği 32.4 ile Meksika alırken devamında, 30.7 ile Yeni Zelanda ve yüzde 30 ile Macaristan bulundu. Listenin sonunda ise yüzde 3.7 ile Japonya yer alıyor.

Bununla birlikte her yaştan kadın grubu incelendiğinde, obeziteye rastlama oranı erkeklere göre daha yüksek olmasıyla dikkat çekiyor. Kadınlarda 60 ile 64 yaş arasında obeziteye en sık rastlanırken, erkeklerde bu yaş aralığı 50- 54 yaş arasında görülüyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap