Tahminlere göre dünya üzerinde 1300’den fazla fintek(finansal teknoloji) girişimi var ve siz bu satırları okurken bir başkası belki hayatına başladı bile. Fikirler hayatımızı sadece finansal anlamda değil, yaşam kalitesi yönünden de değiştiriyor. Fintek sektörünün gelişmesiyle dünya üzerinde insanların alışkanlıklarını, yaşam biçimlerini değiştiren şirketler var. Dünya çapında en ses getiren finteklere bir göz atalım:

1. Adyen

Yeni nesil ödeme sistemleri konusunda hizmet veren Adyen, farklı ödeme seçeneklerini destekliyor olmasıyla ilgi çekiyor. Hemen her ülkede 187 para birimini destekleyen Adyen, kredi kartlarının dışında Alipay, Applepay, Qiwi gibi 250 farklı ödeme şeklini de kabul ediyor. ABD’nin en büyük 10 teknoloji şirketinin 7’sini de içeren 4500’den fazla şirkete hizmet veriyor. Adyen’i tercih eden kullanıcılar arasında Facebook, Netfilx, Spotify, Dropbox gibi şirketler bulunuyor.

2. Affirm

Affirm, modern teknolojiyi kullanarak finansal altyapının temel bileşenlerini yeniden yapılandırmayı hedefleyen bir girişim olarak öne çıkıyor. Affirm, tüketicilere satış anında sunduğu taksitli krediler ile hızlı bir yükseliş yakaladı. Herhangi bir müşteri, bütçesini aşan bir ürün satın almak istediğinde kolaylıkla bu ürünü kredilendirip taksitlere bölebiliyor. Her işlem için ayrı bir risk puanı belirleyen veriler, müşteriye özel faizler oluşturuyor ve böylelikle işlem her iki taraf için de şeffaflık sağlıyor.

3. AfterPay

Online alışveriş için taksitlendirme planları sunan AfterPay, her iki haftada bir dört eşit taksitle alım yapılabilmesine imkân veriyor. “Şimdi al, sonra öde” mottosuyla hareket eden şirket, kendi mağaza listesinde bulunan yerlerden alışveriş yapan müşterilerin “Sonra öde” yöntemini seçebilmelerine imkân tanıyor. Basit bir üyelik formu dolduran kullanıcılar, yapacakları alışverişlerde sonra ödeme seçeneğine hemen sahip olabiliyor. İşlem tamamlandıktan sonra satın alınan ürünler şirket tarafından doğrudan müşteriye gönderiliyor.

4. AlMin

Yenilikçi ticaret protokolleri sunan sunan AlMin, online olarak borsadaki tahviller için fiyat araştırması yapıyor. 500 milyar dolar pazar büyüklüğüne sahip tahvil piyasasını araştıran sistem, müşterilerine en uygun yatırım tavsiyesini veriyor. Kurumlar arasında akıllı eşleşmeler yaparak tahvil ticaretinde en uygun müşteriyi buluyor. Sistem, tahvillerin yapısını çözümleyen algoritmalar sayesinde müşterilere en uygun yatırım fırsatlarını sunuyor.

5. AliPay

Alibaba ekosistemi içerisinde hayata geçen AliPay 200’den fazla finansal enstitü ile birlikte çalışarak 10 milyondan fazla işletmeye ödeme çözümleri üretiyor. Alipay, Alibaba bünyesinde olmayı fırsata çevirip yerelde elde ettiği başarıyı uluslararası piyasaya taşımaya da kararlı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap