Geçen Nisan ayında Fransa’nın Toulouse kentinde bulunan Materyal Geliştirme ve Yapısal Araştırma Merkezi( CEMES) dünyadaki bir ilke ev sahipliği yaptı. Her biri tek tek moleküllerden oluşan nano-arabaların yarıştığı Nanocar Yarışı’na sahne oldu.

Birçok ülkenin katıldığı yarışta; Japonya, Fransa, Almanya, İsviçre, Avustralya ve ABD gibi ülkeler saç telinin binde biri kalınlığında araçlarla yarıştılar. 100 nm olan parkur, laboratuvar ortamında oluşturulan vakum sayesinde belli sıcaklık değerleri ayarlanarak yarıştırıldı.

Son derece bilimsel olan yarış, yarışmacıların arabalarını bir taramalı tünelleme mikroskobunun ucuyla elektronlar göndererek hareket ettirmesi sağlandı. Organizatörlerden Joachim dünyadaki bu ilk nano-araba yarışıyla nanoteknoloji ve moleküler makineler konusunda heyecan yaratmayı ve yeni bir soluk getirmeyi hedeflediklerini belirtiyor.

Yarış sadece heyecan dışında bilimsel olarak da katkı sağlayabileceği için birçok gelişmeye de aslında dayanak olacak. Öyle bir şey ki Joachim yarışı pek çok insan tarafından aynı anda gerçekleştirilen devasa bir deneyim olarak yorumluyor. Kimyacılar zaten önceki yıllarda biraz daha ilkel yollarla oluşturulmuş nano-arabalar üretmişlerdi.  Hatta 2016 yılında nano teknolojiye ilginin artması bir nebzede olsa Nobel Kimya Ödülü’nün nano-makineleri tasarlayan kişilere verilmesi olabilir.

 Kaynak: Bilim ve Teknik Dergisi


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap