3D Baskı kalemi zaten uzun zamandır gündemdeydi. Birçok video yayınlanmış, ancak bunlar havada kalan girişimlerin ötesine geçememişti. Duo isimli bir girişim olan kalem dünyadaki ilk çift taraflı baskı kalemi!

3D baskı, yalnızca büyük yazıcılarla sınırlı kalmayarak, kalemlerle de yapılabilir hale geliyor. Geliştiriciler 3D baskının her an ulaşılabilir olması adına yeni bir 3D baskı kalemi geliştirdi. Prototip çizimlerde ve tasarımlarda hızı arayanlar için bu yeni 3D baskı kalemi tam da aranılan şey.

Kickstarter üzerinden bağış toplayan Duo isimli kalem, ilk çift taraflı 3D baskı kalemi. 12 bin dolar gibi bir destek alan projenin hedefi 15 bin dolar, yakında bu meblağ aşılacak gibi duruyor.

Duo’nun özelliklerine geçecek olursak, diğer baskı kalemlerinde olduğu gibi elle rahat kavranan ve tutuş kolaylığı sağlayan bir 3D yazıcı niteliğinde adeta. Tüplerden oluşan motorlu bir mekanizmaya sahip alet, PLA şeritlerini sıkıldığında kalemde bir uçtan diğer uca gönderiyor ve ısıtma sistemi bu şeritleri eritiyor.

Plastik, püskürtücü uçtan dışarıya çıkarken soğuyarak sertleşmeye başlıyor. Böylelikle, kalem ile 2 boyutlu çizimde sınırlı kalmayıp, çizimlere üçüncü boyutu bize sağlıyor.

En önemli ve belki de ilk olmasını sağlayan özelliği ise yapılan işlemin çift taraflı yapılabiliyor olması. Bu sayede üretilen tasarımlar çok daha kısa bir sürede oluşturulabiliyor. İsteğe bağlı olarak da iki farklı renk kullanılabiliyor. 3D kalem Duo’nun perakende satış fiyatının 129 dolar olacağı belirtiliyor. Ancak Kickstarter’e özel olarak şimdilik 60 dolara satın alınabiliyor.

Kaynak: Kickstarter


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap