Geçtiğimiz gün Apple’nin düzenlediği Dünya Geliştiriciler Konferansı’na (WWDC) 10 yaşındaki Yuma Soerianto en küçük yazılım geliştirici olarak katıldı.

Henüz 10 yaşında olan Yuma Soerianto, yaptığı uygulamalar ile Tim Cook’u etkilemeyi başardı. Melbourne’da Middle Park İlkokulu'nda 5. Sınıf öğrencisi olan Yuma, konferansa katılan en genç yazılımcı oldu. Kod yazmaya 6 yaşında başlayan genç yazılımcının App Store’de şu zamana kadar beş uygulaması bulunuyor.  Restoran bulmayı kolaylaştıran “Hunger ButtonYuma’nın yaptığı ilk uygulamaydı. Bunun dışında “Let’s Stack!”, “Kid Calculator”, “Weather Duck”, “Pocket Poké” adlarında 4 uygulaması daha bulunuyor.

Avustralya’dan ABD’ye uçarken yazdığı uygulama ise asıl Tim Cook’u etkileyen uygulaması oldu. Tim Cook, genç yazılımcıya “Bir saat içinde uygulama yazabilmenden etkilendim. Daha neler yapabileceğini görmek için sabırsızlanıyorum” dedi.

Yuma Soerianto aynı zamanda YouTube kanalı üzerinden, özellikle kendisi gibi kod yazmaya meraklı yaşıtları başta olmak üzere, herkesin öğrenebilmesi için kod yazmayı öğretici dersler veriyor.

Dünyaya devrim yapabilecek uygulamalar yazmak istiyorum. Ayrıca tüm dünyaya kodlamayı öğretmek de bir diğer isteğim” sözlerini söyleyen Yuma’nın daha neler yapacağı ise şimdiden büyük bir merak konusu.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap