Bir süredir bahsi geçen "droneler ile teslimat" hayata geçiriliyor. Matternet tarafından kurulan bu yeni sistem İsviçre'de faaliyete geçecek.

Kurulacak olan yapının şu anki görevi: Hastaneler arası teslimat. Son yıllarda kullanımı iyice artan droneler, görünen o ki sağlık sektörünün de vazgeçilmezleri arasında olacak. Yeni sistemin önümüzdeki ay faaliyete geçmesi öngörülüyor. Bu sayede hastaneler, klinikler ve laboratuvarlar arasındaki taşıma işlemleri otonom droneler tarafından gerçekleştirilecek.

Tıbbi malzemelerin teslimat süresinin 30 dakikanın altına düşmesi bekleniyor. Matternet ile Swiss Post ortaklığında gerçekleştirilen sistem İsviçre'nin Lugano bölgesindeki iki hastanede gerçekleşen başarılı test sürecinin ardından hayata geçirildi. İsviçre'de başlayacak bu çalışma daha sonra farklı ülkelere de geçecek. Bu otonom teslimat sistemi, Matternet Station adı verilen yeni nesil posta kutuları ile kontrol ediliyor ve yaklaşık 2 metrekare büyüklüğündeki bu istasyonlar zemine veya çatılara kurulabiliyor. Paket göndermek isteyen kullanıcılar, Matternet'in uygulamasını kullanarak teslimat detaylarını belirliyor ve otonom droneler ile 2 kg'a kadar paketleri kolaylıkla diğer istasyonlara gönderebiliyor. 

Amerika çıkışlı bir şirket olan Matternet'in kuracağı sistem, drone dünyası için de büyük önem taşıyor. Zira şirketin son derece kalabalık bölgelerde dronelerin sürekli olarak kullanımı için ülkeden aldığı izin, drone kullanımı için tarihi bir adım olarak görülüyor. Şirketin yaptığı açıklamada alınan bu iznin dünyada bir ilk olduğuna dikkat çekildi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap