Hastaları çok daha hızlı bir şekilde hastanelere ulaştıracak drone ambulanslar geliyor. Amerika merkezli Fast Company ekonomi dergisinin, sağlık alanında yaratıcı teknolojileri tanıttığı etkinliğinde, bir drone ambulans projesi sergilendi.

Hastaların, normal ambulanslardan ve helikopterlerden daha hızlı bir şekilde hastaneye ulaştırılmasını hedefleyen drone ambulansların boyutları da yeterince küçük.

GPS üzerinden konumu takip edebilen drone, uzaktan da kumanda edilebiliyor. Otomatik pilotu ile hedefe ilerleyen drone, zorlu kalkış ve inişlerde uzaktan kontrol ediliyor. Küçük boyutu sayesinde hemen her yere iniş yapabilen drone, hastaları, trafiğe takılmadan çok hızlı bir şekilde hastaneye yetiştirebiliyor. Acil müdahale gereken durumlarda helikopter ambulanslar bir çözüm olarak, günlük hayatta kullanılması başarılı bir sonuçla karşılaşmamızı sağlayabilir. Hollanda’da Delft Teknoloji Üniversitesi’nde okuyan Alec Momont adlı bir mühendis, geliştirdiği drone ile acil durumlarda trafik sıkışıklığından ya da erişilmesi zor mekandan kaynaklanan geç müdahale probleminin önüne geçmeyi hedefliyor.

Acil müdahale gerektiren ani kalp durması (kardiyak arrest) ya da kalp krizi gibi durumlar ön planda düşünülerek geliştirilen dronenin içinde bir şok cihazı yerleştirilmiş. Ayrıca saatte yaklaşık 100 kilometre hızla uçabilen bu drone, 12 km’lik alanı 1 dakika içinde katedebiliyor. Bu özellikleri göz önüne alındığında, özellikle trafiğin sıkıştığı durumlarda yararlı olacak gibi gözüküyor.

Momont, dronenin biraz daha geliştirilmesi ve aktif olarak kullanılması için gerekli hukuki işlemlerin yapılması gerektiğini belirtiyor. Gelecek 5 sene içerisinde aktif olarak kullanımına başlanması beklenen drone’nin maliyeti yaklaşık 20 bin dolar. Bu yüksek maliyeti göz önünde tutulduğunda, hastanelerden ya da acil hizmetlerden yatırım alması gerekebilir.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap