Barış Yeşilbaş, ekonomi bölümünü bitirmesine rağmen kendini dövme sanatına adayan ve bu alanda kendine Türkiye’deki en yaratıcı dövme sanatçılarının arasında yer bulan bir kariyer yolculuğu ve renkli kişiliğiyle Dünyaca üne kavuşmuş bir sanatçı. Hayatında merak edilenler ve dövme sanatına dair röportajımızı aşağıda okuyabilirsiniz;

• dude •

A post shared by Baris Yesilbas (@barisyesilbas) on

1-Dövme seven büyük bir kitle arasında çok popülersiniz. Yaratıcılığınızın yanında dövme tasarımları konusunda kendinizi geliştirmek için kullandığınız başka bir kaynak var mı?

Müşterilerimin fikirleri dışında kendi beğenilerimden, hayran olduğum kişi, obje ya da konulardan çok fazla etkileniyorum çizim yaparken. Bir ressam olabilir, bir ayakkabı tasarımı, film ya da müzik olabilir. İşi sanat olan, yeni bir eser yaratmak için çabalayan herkes hayata farklı pencereden bakıyor.  Geçtiğimiz sokaklar, çektiğimiz fotoğraflar, izlediğimiz filmler, dinlediğimiz müzikler farklı bir etki bırakabiliyor ve bu da işimize yansıyor.

2-Sevdiğiniz işi yaparak kariyerini şekillendiren biri olduğunuzu biliyoruz.  Buna rağmen hiç mezun olduğunuz ekonomi bölümüyle alakalı çalışmak istediğiniz bir alan oldu mu?

Kesinlikle hayır. Tereddüt etmeden cevap verebileceğim tek soru bu. Dövme yapmak bana hep “Bedava yapmaktan keyif alacağınız bir işiniz olsun” sözünü hatırlatır.  Ekonomi ile ilgili iş hayatında çok kısa deneyimim oldu ama mutsuz oldum.

3-Dövme sanatçılığında yükselmek için nelere önem göstermek gerekiyor? Çok çizim yapmak ya da estetik algısını geliştirmek iyi bir dövmeci olmak için yeterli kriterler mi?

Buna cevap vermem şu an için zor çünkü ben de daha çok yeniyim bu alanda. Kendi deneyimlerimden yola çıkarak tavsiye vermem gerekirse; asla “ben oldum artık” dememek, en önemli nokta. Bence bu sosyal medya sayesinde dünyadan farklı dövmecileri de takip edebilmek önemli. Düzenli çizim yapmak ise işin kalitesini artıran bir durum ancak iyi bir dövmeci olmak için yeterli değil.

• W O L V E R I N E •

A post shared by Baris Yesilbas (@barisyesilbas) on

4-Brezilya gibi farklı ülkelerde de birçok farklı dövme çalışmaları yaptığınızı biliyoruz. Sizin yaptığınız dövmeler arasında en çok etkilendiğiniz özel bir çalışma var mı?

İmkan buldukça yurtdışına çıkıp misafir sanatçı olarak stüdyolarda çalışmak işin büyük bir artısı. Bugüne kadar iki farklı ülkede misafir olarak çalıştım ancak en çok etkilendiğim dövmeyi İstanbul’da yaptım. Çocukluğumda sevdiğim filmlerden olan Aslan Kral temalı bir çalışmam olmuştu ve dövmem daha sonra Florida St. Peterburg’da Salvador Dali müzesinde Disney temalı bir sergide kendisine yer buldu.

• D A R T H. V A D E R •

A post shared by Baris Yesilbas (@barisyesilbas) on

5-Eğlenceli kişiliğinizin yanı sıra spor ayakkabı koleksiyonunuz ve Amerikan futboluna olan ilginizle biliniyorsunuz. Bunlar hakkında  ne söylemek istersiniz?

İlkokuldan beri lisanslı olarak bir çok sporla uğraştım; Mülkiye’de basket, Gençlerbirliği’nde futbol ve üniversite yıllarımda Amerikan futbolu derken spor ayakkabıları hayatımın parçası haline geldi. Hatta lisede okula spor ayakkabıyla geldiğim için defalarca uyarı cezası almıştım. Sporla iç içe olunca ister istemez kahramanlarınız sporcular oluyor, benim de idolüm Michael Jordan’dı.  Bu hayranlık onun adını taşıyan ayakkabıları edinmekle başlayıp devam etti. Şu an hatırı sayılır bir ayakkabı koleksiyonum var.

• D E E R •

A post shared by Baris Yesilbas (@barisyesilbas) on


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap