Lauren Singer, New York Üniversitesi’nde öğrenciyken üyesi olduğu NY Çevre Topluluğu’nun fikirlerinin aksine bir hayat tarzına sahip olduğunu fark etti. Buzdolabından başlayarak hayatındaki bütün plastik maddelerden kurtulmaya karar veren ve bu yönde adımlar atan 24 yaşındaki Singer, deneyimlerini “Trash is for Tosser” adlı bloğunda paylaşarak farkındalık yaratmayı başardı. Genç kadın dört yıl içinde ‘sıfır atık’ prensibiyle çevreye olumlu katkılar sağlamakla kalmadı, doğal deterjan vb. ürünler sattığı The Simpley Co. adlı şirketini kurdu.

Plastik ve naylon maddeleri yaşamından çıkaran Lauren Singer’ın evinden 2012’den beri bir kavanoz çöp çıktı. Singer, Mashable’a bu kararı nasıl aldığını ve yeni yaşam tarzının sırlarını anlattı.

Lauren Singer'ın buzdolabındaki ürünler

Bir günde değil yavaş yavaş değiştirdi

New York Üniversitesi’nde aktif olarak çevre çalışmaları yaptığı dönemde Singer, bir çocuğun çevre dersine plastik poşette, plastik çatalla öğle yemeğini getirdiğini fark ediyor. Bir süre çocuğu izleyen genç kadın, çocuğun her gün okula böyle geldiğini ve bu plastikleri çöpe attığını gözlemliyor. Eve gelip buzdolabını açtığında ne kadar çok plastik paketlenmiş ürün olduğunu gören Singer, hayatını değiştirme karar veriyor.

Hayatına yeni giren ürünler

Lauren-Singer-cop
Evinden üç yılda bir kavanoz çöp çıktı

Dolabındaki tüm plastik ve naylon ambalajlı ürünleri, geri dönüştürülebilir olanlarla değiştiren Singer, bunun bir günde olmadığını yavaş yavaş hayatından çıkardığını anlatıyor. Bu çevre yolculuğunu anlatmak için “Trash is for Tossers” bloğunu açan genç kadın, “plastik bardak yerine kâğıt (karton) olanını kullanın, şampuan şişesi yerine kalıp sabun kullanın, pamuk yerine geri dönüşümlü pamuk kullanın” diyor.

Deterjan yapmayı öğrendi

Lauren-Singer-deterjan
2012 yılından beri hiç paketli ürün almamış olan Lauren Singer, plastiklerden uzak durduğu gibi tamamen organik ürünler kullanmaya başladığından beri hayatının daha iyi olduğunu ifade ediyor. Örneğin; toplaması gereken plastik çöpler olmadığı için evini çok fazla temizlemesi gerekmediğini belirtiyor.

Plastik ambalajlı ürünler almak yerine deterjan, vücut losyonu, ve deodorant yapmayı öğrenen Singer, hindistan cevizi yağı, karbonat ve çiçek özü yağı kullanarak diş macunu yapıyor.

Sipariş almaya başladı

İnsanlar, deneyimlerini bloğunda paylaşan genç çevrecinin, bu yaratıcılığını gördükçe marketteki hangi ürünün daha kaliteli olduğunu sormaya başlamışlar. Ama Singer kendisininkinin yanında hiçbirini önermemiş. Okuyucuları yoluyla kazandığı 40.000 dolarla The Simpley Co. adlı kendi şirketini kuran genç kadın, NY Çevre Koruma örgütündeki yöneticilik işinden ayrılarak siparişlerine yetişmeye çalışmış. İlk 30 gününde mutfağa girerek dur durak bilmeden tam 830 şişe deterjan üretmiş. “Fabrika gibi çalışıyordum, sanki aylardır uyumuyordum” diyor.
İşlerin miktarı arttıkça, Singer uzaktan çalışacak iki takımlı üyeler oluşturdu ve üretimi Ohio’da bir fabrikaya taşıdı. Kendisi de buradaki üretimi sıkı sık denetliyor ve çöp oluşup oluşmadığını kontrol ediyormuş. Singer ayrıca 6 ila 8 ay içerisinde çok amaçlı temizleyici ve sabun oluşturma peşinde ve bu sayede ürünlerinin fiyatlarını düşürerek pazardaki rekabet fiyatlarını da yakalamayı umuyor.

İşte Lauren’ın bloğunda tavsiye ettiği geri dönüşebilen ürünler


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap