Donald Trump’ın ABD başkanı seçilmesinin gelişmekte olan ülkelere faturası yavaş yavaş çıkmaya başladı. Ekonomik anlamda gerçek faturanın ne olacağını görmek kuşkusuz biraz daha zaman alacak. Ancak ‘öncü fatura’ diye nitelenebilecek ilk etkileri fon çıkışları ile görmek mümkün.

Dünyanın önde gelen yatırım bankalarından JP Morgan, ABD başkanlık seçimleri sonrasındaki 1 haftada gelişmekte olan tahvil fonlarından 6.4 milyar dolar para çıkışı yaşandığını açıkladı. Bankanın raporuna göre, söz konusu tutar ile haftalık bazda para çıkışı rekoru kırıldı.

11.8 milyar dolara geriledi

JP Morgan’n raporunda, söz konusu para çıkışı ile gelişmekte olan ülke tahvil fonlarına yıl başından bu yana giren para miktarının bir haftada yüzde 11 oranında azaldığı belirtildi. Fonların izlediği en yaygın gelişmekte olan ülke tahvil endekslerini derleyen JP Morgan’ın raporunda şu değerlendirmede bulunuldu;

Gelişmekte olan ülke fonları ABD seçimleri sonrası keskin şekilde yön değiştirdi, hem tahvil hem de borsa fonlarından ciddi çıkışlar oldu.  Borsada işlem gören fonlar ise çıkışlardan orantısız bir pay aldı.

Gelişmekte olan ülke fonlarına bu yıl giren paranın yüzde 35 azalarak 11.8 milyar dolara gerilediğini ifade ediliyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap