Amerika’nın gündemden düşmeyen başkanı Donald Trump, dünya liderlerine kendisine direkt cep telefonundan ulaşmaları yönünde telkinde bulundu ve hepsine cep telefonunu verdi.

Dünya liderlerinin genellikle belli diplomatik protokoller çerçevesinde birbirleriyle görüştüğü düşünülürse, başkanların kendi aralarında direkt cep telefonu ile görüşmesi siyasi dünyada biraz garip bir durum olarak karşılanabilir. Bununla birlikte güvenlik sorunlarının da oluşabileceği düşünülürken, Trump bu hareketinden geri adım atmayacağı tahmin ediliyor.

Başkan Donald Trump’ın yaptığı garip teklifi ilk olarak Kanada ve Meksika başkanlarına sundu ve Meksika başkanının değerlendirmediği durumu Kanada başbakanı Justin Trudeau güzel değerlendirerek cep telefonundan konuşma yaptığı yetkililerce ifade edildi.

Trump ayrıca yeni başkan seçilen Fransa başkanı Emmanuel Macron ile de cep telefonu numarasını değiş tokuş etti. Fransız bir yetkiliye göre, Macron’un zaferini tebrik ettikten sonra cep telefonunu isteyen Trump’ın hattı kullanıp kullanmadığı bilinmiyor.

Dünya liderlerinin birbirleri ile cep telefonu üzerinden iletişim kurma fikri modern dünyada garip bir şey gibi gözükmese de diplomatik dünyada liderlerin görüşmeleri bir hayli zorlu bir süreç olarak göze çarpıyor. Fakat başkan seçilmeden önce cep telefonu üzerinden iletişim kurmayı alışkanlık edindiğini belirten Trump için bu durum oldukça normal gözüküyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap