Dolardaki tırmanış hız kesmeden devam ediyor. Dolar bugün 3.1235 TL’ye kadar tırmanarak yeni tarihi rekorunu kırdı.

Küresel piyasalarda durgunluk olduğunun altını çizen analistler, ABD dolarındaki artışın önümüzdeki dönem için risk iştahı üzerindeki baskısını devam ettirmesi bekleniyor. Öte yandan ABD’de faizlerin yakın bir zamanda artırılabileceğine dair beklentilerin artması üzerine dolar, yen karşısında da üç ayın zirve seviyelerine yakın bir seyir izlemeye devam ediyor.

Peki dolar neden yükseliyor ve önümüzdeki günler için beklentiler ne durumda? Bu sorunun yanıtını Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdür Yardımcısı Adnan Çekçen’in bugünkü yatırımcı raporunda bulmak mümkün. İşte rapordan öne çıkan kısımlar:

Yurt içi gelişmeler de etkili

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası‘nın dün gerçekleştirdiği 3. Enflasyon raporu sunumunda son çeyrekte yavaşlama beklediğini açıklaması ve aynı zamanda 2017 yılı enflasyon beklentisini de yukarı yönlü revize etmesi TL varlıklarında satışları tetikledi. TCMB piyasalara net mesajlar verse de, faiz indirim sürecinde kurun seyrinden ziyade enflasyon görünümünün bir gösterge olduğunu vurguladı. Faiz indiriminin sonuna yaklaşıldığı sinyali verildi ancak faiz indirim alanın halen mevcut olduğunun belirtilmesi kuru yukarı taşıyan etkenler olarak görülebilir. Ayrıca son dönemde olumsuz gelen yurt içi göstergelere de vurgu yapıldığını belirtelim.

Dışarıda da yükseliyor

Yurt dışında ise gelişmekte olan ülke para birimlerinde benzer bir baskının olduğunu görüyoruz.

Olumlu gelen ABD verileri ve aynı zamanda önümüzdeki hafta gerçekleşecek ABD Merkez Bankası toplantısına dair beklentiler şimdiden fiyatlanıyor. Bugün ABD tarafında açıklanacak büyüme rakamının beklentileri karşılaması yüksek olasılık ve doların yükselişinin sebepleri arasında gösterilebilir. Ay başından bu yana gelişmekte olan ülke para birimlerinin dolara karşı performansına bakıldığında benzer bir oynaklık olduğunu izliyoruz. Romanya Ronu Dolar’a karşı aylık yüzde 4.15, Polonya Zloty’si yüzde 4 dolara karşı kayıp yaşarken, TL yüzde 3.8 oranında değer kaybetmiş durumda. Aynı zamanda ABD 10 yıllık tahvil faizinin 1.86’ya çıktığını ve son 4 ayın zirvesine çıktığını belirtelim. Bu FED baskısının arttığına dair önemli bir gösterge olarak dikkat çekiyor.

Hangi seviyeler görülebilir?

Doların zirve yürüyüşünde aslında piyasalar dün ilk işaret aldı. Tarihinde ilk defa günlük kapanışını 3.1000 üzerinde yaptı. Dolayısıyla yeni güne yükselişle başlaması normal karşılanıyor.

Eğer bugün günlük ve haftalık kapanışını 3.1100 üzerinde gerçekleştirirse yeni haftada zirve yürüyüşü sürebilir. Yükselişlerde 3.1200-3.1350 bölgesi görülebilir. Doların artık geri çekilmelerde destek bulacağı seviyeler 3.0900 – 3.1000 bölgesi olabilir. Bu seviyeler üzerinde kaldığı sürece yükseliş isteği devam edebilir. Bu sebeple dolar işlemi yapan yatırımcıların bugünkü kapanış fiyatına dikkat etmeleri gerektiğini söyleyebiliriz.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap