ABD seçim sonuçlarının açıklanmasının hemen öncesinde dolardan yeni rekor geldi. Dün 3.1745 ile tarihi rekorunu tazeleyen dolar bugün 3.18 TL’yi de aştı. Peki dolarda ne oluyor?

Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ın geçtiğimiz hafta ön plana çıkması gelişmekte olan ülke para birimlerinde baskı kurmuştu. Yeni haftaya başlarken ise Hillary Clinton’ın tekrardan anketlerde yüksek bir oran yakalaması ve FBI’ın Clinton soruşturmasında yasa dışı bir şeye rastlamadığını açıklaması, küresel piyasalarda dolar varlıklarını yükseltiyor. Öte yandan Aralık ayına yaklaşırken FED’in faiz artırım ihtimalinin artması doları güçlü tutan bir başka sebep olarak öne çıkıyor.

İç piyasada ise sınırdaki hareketlilik ve artan jeopolitik risklerin yanında siyasi gelişmelerin daha fazla ön plana çıkması TL varlıklarını negatif ayrıştırıyor. Dolayısıyla hem içeriden hem de dışarıdan bakıldığında Dolar/TL’yi yükselten bir çok sebebin olduğunu görülüyor. Bankacılar 3.1800 tarihi zirvesinin aşılmasının dolarda 3.2000 ve üzerini gündeme getirebileceğini belirtiyor.

Doların hem küresel piyasada hem de içerideki yönünü ise ABD seçimlerinden çıkacak sonuç belirleyecek.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap