Bulgaristan, Yunanistan ve Makedonya gibi ülkelerden gelen aramalarla Türkiye‘deki vatandaşları kandırmaya çalışan dolandırıcılarda önceki yıllara göre azalma yaşandı.

Bulgar polisinin defalarca kez uyardığı ancak yine de önünü alamadığı bu aramalar için geçtiğimiz yıllarda gelen ihbarlarla engellenme işlemi yapılmaya başlamıştı.

Ağırlıklı olarak “evlilik” ve “gönül ilişkileri” ile ilgili davetler içeren telefon aramalarıyla yapılan dolandırıcılık olaylarında, dolandırıcılar yeni senaryolar geliştirerek karşılarındakini etkilemeye çalışıyordu. Türkiye‘deki şahıslara çoğu zaman cep telefonlarından ulaşan dolandırıcılar, bu irtibatı kısa sürede parasal ilişkiye dönüştürmeye çalışıyordu.

Öncekine oranla aramak yerine çağrı göndermeyi daha çok tercih etmeye başlayan dolandırıcılar, cevapsız aramalara dönüş yapıldığında da, kısa bir tanışma sürecinin ardından asılsız yaşam hikayeleri ve vaatlerle karşılarındakini tuzağa düşürüyor.

Neden dolandırıcılığı tercih ediyorlar?

Bu tip ülkeler Kominizm sonrası istihdam konusunda büyük sıkıntılar yaşadılar. İş sahaları bulunmadığı için erkekleri kandırarak kolay yoldan para kazanmak birçoğunun işine geliyor.

Sadece tanıştığı kadının sesini duyan Türk vatandaşlar, 100 bin avroyu aşan dolandırılmalara maruz kalıyor. Bu sebeple Bulgaristan’a gelip, tanıştığı kişiyi bulmaya çalışanlar bile oluyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap