1970 ile 1960’lı yıllardan bu yana doğum kontrol yöntemi olarak sıkça tercih edilen doğum kontrol haplarının yarattığı etkiler günümüzde epey bir tartışılmaktadır. Faydaları kadar zararlı etkileri ile de gündeme gelen doğum kontrol hapı, uzmanlara göre doğum kontrol yöntemi olarak kullanılabilecek en sağlıklı yol olarak gösteriliyor.

Rahim içi kanser riskini yarıya indiriyor

Bir dönem doğum kontrol hapının kanser yaptığı riskinin tartışılması üzerine gerçekleştirilen araştırmalar bunun aksini ispatlıyor. The Lancet Oncology dergisinin yayımladığı araştırma raporuna göre, 10 ile 15 yıl kadar doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda kullanmayanlara oranla rahim içi kanseri olasılığı yarıya indiği incelendi.

1965 ile 2014 yılları arasında doğum kontrol hapı kullanan ve kullanmayan 143,019 kadında gerçekleştirilen çalışmada, kullanan kadınlarda rahim içi kanser riskinin azaldığı gözlemlendi. Yüzde 25 ile 50 oranlarında kanser riskini azaltan doğum kontrol hapı kullanım süresine göre riski azaltıyor. 75 yaşına kadar hiç doğum kontrol hapı kullanmamış bir kadında kanser riski yüzde 3 oranlarındayken, 5 yıl kullanmış birinin riski 1.7’ye düşüyor. Doğum kontrol hapının kullanım süresi 10 yılı aşanlarda ise rahim içi kanserine yakalanma olasılığı 1.3 oranına kadar düşebiliyor.

Meme kanseri riskini arttırmıyor

Doğum kontrol haplarının içerdiği hormon nedeniyle meme kanseri riskini artırdığı yönünde olan tartışmalara bilimsel araştırmalar cevap verdi. Bilim insanlarının yaptığı araştırma, doğum kontrol haplarının oral kontraseptif kullanımının meme kanseri riskini arttırmadığı yönünde sonuç verdi.

Özellikle günümüz doğum kontrol haplarının eskilerine oranla daha düşük seviyelerde hormon içermesi, kesinlikle meme kanseri olasılıklarında bir etkisinin olmadığını kanıtladı.

 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap