Kentsel dönüşümlerin hızla arttığı, dört bir tarafımızın beton binalarla sarıldığı günlük şehir hayatı koşuşturmacamızda yeşillik alanlara hasret kalıyoruz. Ancak yapılan araştırmalar gösteriyor ki doğayla iç içe olmanın insan sağlığı üzerinde ciddi büyük etkileri var. Depresyonu ve obeziteyi tedavi etmesi ise bunlardan sadece birkaçı.

Elde edilen verilere göre bol yeşillikli kentsel alanlarda yaşayan insanların ölme riski daha az yeşil bölgelerde yaşayanlara kıyasla %16 az.

Yapılan bir başka çalışma ise doğayla etkileşim halinde olan hamile kadınların daha büyük ve daha sağlıklı bebekler doğurduğunu iddia ediyor. Bu çalışmalar aynı zamanda ağaçların ve açık alanların üzerimizdeki olumlu etkilerine değiniyor. Bir başka ilgi çekici sosyoekonomik sonuç ise düşük gelirli insanların doğaya erişim imkanlarının daha kısıtlı olduğu ve bu durumun sağlık üzerindeki olumsuz etkisi.

Danimarka’da yeşil alanlardan uzakta yaşayan insanların daha kilolu olma eğilimi gösterdiği saptandı. Londra’da daha fazla yeşillik bulunan kentsel alanlarda doktorların danışanlarına daha az antidepresan önerdiği bulgusu da bir başka ilginç sonuç.

Uzmanlara göre doğada vakit geçirmek, çocuklarda alerji ve davranışsal bozukluklar gibi sorunların çözümünde olumlu etki gösteriyor. Bu anlamda, ekoterapi veya doğa odaklı aktiviteler, birçok yaş gurubundan gelişme çağında bulunan çocuklara fayda sağlayabilir.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap