Enerji Bakanı Berat Albayrak, doğalgazda arz güvenliğini sağlayacak önemli bir projenin müjdesini verdi.

Albayrak, yüzer LNG terminalinin (FSRU gemileri) yılbaşında devreye alınacağını açıkladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye’nin kısa vadede doğalgazda arz güvenliğini ve kaynak çeşitliliğini sağlamak için düğmeye bastı. Edinilen bilgilere göre, ilk FSRU Ege Denizi’nde duracak. Bu gemiler sayesinde, özellikle kış aylarında mevcut kaynakların herhangi birinde kesinti olması durumunda enerji arzında sorun yaşanmayacak. Yıllık 1 milyar metreküp kapasiteye sahip gemilerin doğalgaz arz güvenliği için destek oluşturabileceği öngörülüyor.

Başbakanlık Dolmabahçe Ofisi’ndeki Uluslararası Enerji Ajansı‘nın Türkiye Raporu Lansmanı’nda konuşan Bakan Berat Albayrak, Türkiye’nin özellikle doğalgaz konusunda önemli yatırımlara imza attığını hatırlatarak, “Doğalgaz depolamanın yanı sıra, yüzer LNG terminali diye de adlandırılan FSRU gemileri ve bölgesel yeni çeşitlendirilmiş boru hattı yatırımlarının, Türkiye’nin gaz piyasasının arz yönünü daha da iyileştirme yönünde yılbaşından itibaren çok önemli adımlar atmak için düğmeye bastık” diye konuştu.

Denizin üzerine LGN tesisi

BOTAŞ‘ın özel sektörle birlikte başlatacağı yüzer LNG terminalleri bir LNG tesisinin gemi üzerinde kurulmuş hali olacak. Yani kıyıya demirleyecek bu gemiye LNG tankeri yanaşacak. Bu gemi, karadaki tesis gibi LNG‘yi gazlaştırıp borulara verecek. Böylece hem LNG’yi depolayıp hem de gaz haline getirecek. BOTAŞ, 2000 yılında İzmit Körfezi‘nde kurularak iki yıl faaliyette kalması planlanan “Yüzer LNG Deniz Terminali” için teklif istemiş, fakat ilgilenen çıkmamıştı. 16 yıl sonra yeniden FSRU kurulumu için yerli ve yabancı yatırımcılarla görüşmeye başlamıştı. EPDK da yılın ilk çeyreğinde yüzer LNG terminallerine vize vermişti.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap