Halk arasında bilinen bir gerçek var ki “Dinlenme” olarak yaptığınız çoğu aktivite aslında kesinlikle “Dinlendirici” değil.

Araştırmacılar, özellikle de son zamanlarda insanların fazlası ile dinlenseler bile rahatlayamadıklarını hatta bu dinlenme eyleminden hemen sonra daha çok yorgun hissetme ile ilgili şikayetlerin  artığını fark etti. Bu sebebin üstüne yoğunlaşan araştırmacılar ise gerçekleştirdiği ankette aslında insanların dinlenme aktivitelerini çok yanlış yaptığını fark ederek insanların neden daha çok yorgun hissettiklerini açıklığa kavuşturdu.

Günümüz dünyasında bu konu ile ilgili sıralanabilecek yüzlerce bahaneler var. İsterseniz teknolojik gelişmeler, yoğun bilgisayar kullanımı ile birlikte cep telefonlarından yayılan radyasyon etkisinin dinlenmeyi engellediğini savunun isterseniz tüketilen besinlerin kalitesizliğinden bahsedin. Bu gibi etkenler aslında dinlenmeyi az da olsa etkilese deasıl büyük etken “yanlış bilinen dinlenme aktiviteleri” olduğu ortaya çıktı.

Araştırmacıların açıklık getirmek istediği dinlenme kavramı konusunda büyük yanılgıya düşen toplum, dinlenmeyi çok yanlış olarak tanımlıyor. Koltukta uzanmak, telefonda oyalanarak sosyal medyada dolanmak, televizyon izlemek gibi eylemleri dinlenmenin kavramına sokan insanlar; kesinlikle yanılıyor.

Zihnin aktif olduğu ve daha çok efor sarfettiği bu aktiviteler kişinin daha çok yorgun hissetmesine sebep olabileceği gibi sadece vücudu dinlendiriyor. Çok az odaklanmanın olduğu aktiviteler ile zihninizi rahatlatabileceğinizi açıklayan araştırmacılar sakin ortamlarda yapılan aktivitelerin zihin dinlendirici olduğunu vurguluyor.

Beden dinlendirmek ile zihin dinlendirmek kavramını bir araya getirerek yorgunluğunu üstünden atamayan insanlara, açık hava ve doğa yürüyüşleri, meditasyon, sakinleştirici görsel izleme gibi aktiviteler öneriliyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap