Dinlediğiniz müzik sizin kişiliğiniz konusunda bir ipucu veriyor mu yoksa vermiyor mu? Bu yıllardır tartışılan ve hala sonuca ulaştırılamayan bir konu.

Araştırmacıların uzun yıllardır belli bir kanıya varamadığı konu, yeni yapılan bir araştırma ile nihayete vardı. Kendi alanında başarılı kişilere yöneltilen bir soru üzerine yapılan araştırma sonucunda oldukça ilgi çekici sonuçlara ulaşıldı.

Araştırmacılar, araştırmaya katılanlara “ıssız bir adada dinlemek istediğin 8 şarkıyı hayal edin” şeklinde bir soru yöneltti.

Bu soruya gelen yanıtlar üzerine araştırmacılar; çağdaş müzik tercih edenlerin daha muhafazakar ve vicdanlı olma eğiliminde olduklarını keşfetti.

Tabloda yer alan türlere göre eşleştirilen, karakterler şu şekilde oluşturuldu:

Müzik Karakterleri Türler
yumuşak Sessiz, yavaş, sakin World, elektronika
iddiasız Agresif olmayan, komplike olmayan Pop, country
sofistike Zeki, komplike Klasik, jaz, opera
yoğun Kaba, agresif Rock, punk
çağdaş Ritmik, vurmalı Rap, funk, soul

 

Mesela sofistike müzikleri genelde sanatçılar tercih ediyor.

Örneğin; dansçılar, tasarımcılar ve fotoğrafçılar alışılmamış şeyleri dinlemeye meyilli. Girişimciler ve finans uzmanları ise daha dışa dönük ve vurgulu şeyleri dinlemeye yani çağdaş müziği tercih etmeye meraklı.

Yazarlar ve oyuncular; klasik, caz ve opera gibi müzikleri dinlerken,ormancılar ve çiftçiler iddiasız, alternatif ve pop gibi müzikleri tercih ediyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap