Dilinizde çıkan yaraların, aslında ciddi hastalıkların habercisi olabileceği aklınızın ucundan dahi geçmemiş olabilir; ancak ölümcül hastalıkların belirtisi dahi olabileceğinin açıklamasını yapan uzmanlar, bu yaraların görmezden gelinmemesi konusunda uyarıda bulundu. 

Genelde vitaminsizlik, soğuk algınlığı, tüketilen gıdalardan dolayı tahriş gibi durumlara bağlanan dil yaraları, ölümcül hastalıklar hakkında ciddi ipucular veriyor. 

Başta dil kanserinin belirtisi olan bu dil yaraları, dilde oluşmaya başlayan tümörün habercisi dahi olabiliyor. Özellikle cinsel yolla bulaşan HPV ve AIDS hastalıklarının tetikleyicisi HIV virüsü de dilde yara oluşumuna sebep olan hastalık türleri arasında.

Ayrıca dil kanserinin en büyük etkileri olan alkol, sigara gibi maddeler dışında ağız hijyeninin sağlanamaması ya da yanlış uygulamalar da dil kanserine sebep olabiliyor.

Genelde fark edilemeyen ya da küçük bir sorun olarak görülen bu yaraların günlük kontrolü ile birlikte doktor muayenesi size, ölümcül bir hastalığın erken teşhisini aldırabilir.

Özellikle dilin alt arka kısmı ve üst arka kısmı gibi bölgelerin düzenli kontrol edilmesinin altını çizen doktorlar, ağız hijyeninin doğru uygulanması konusunda da halkın bilinçlendirilmesi gerektiğini savunuyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap