Gündemin yoğunluğu içerisinde kaybolup sosyal medyada gereğinden fazla zaman geçirdiğinizi hissediyorsanız haklı olabilirsiniz. Yapılan yeni bir araştırmaya göre geçen seneye göre insanların e-postalarını kontrol etme süresi yüzde 17 uzamış durumda.

Eğer iletişim araçlarınızı kontrol etmekten geri kalmadan bu yoğunluğu azaltmak istiyorsanız siz de bir ara vermeyi deneyebilirsiniz.

1. Sağlıklı bir e-posta ortamı hazırlayın

Ofisteki e-posta trafiğine hakim olmak ve iletişimi yönetmek çalışma koşullarında büyük öneme sahip. Anlık bilgi alışverişini takip etmek için e-postalar çalışanlarına büyük kolaylık sağlıyor. Peki iş yerinde bu trafiğe kapılıp işinize kendinizi veremezseniz neler olur? Bunu düşünerek uygulanan bir yöntem e-postalarınızı internete girmeden taslak olarak kaydettikten sonra yazıp internete girdiğiniz zaman yollamak. Bu şekilde internette gelen giden e-postalarınıza daha az vakit ayırarak çalışmış olacaksınız.

Attractive young woman using laptop working and on her finances

2. E-posta molası verin

E-posta konuşmalarından yorulan insanlar artık ayrıca “e-posta detoksu”na başlamış durumda. Yaklaşık yüzde 45’lik bir dilim çalışan kendi istekleriyle e-postalarını kontrol etmeye ara veriyor. Teknoloji alanında çalışanların daha sıklıkla yaptığı bu detoks ortalama 5.3 gün sürüyor ve e-postalarını kontrol etmeyen insanlar çevrimdışı olduklarında daha mutlu oldukları ifade ediyor.

3. Gününüzün bir kısmını teknolojik aletleriniz olmadan geçirmeye çalışın

Gün içerisinde koyacağınız küçük sınırlamalarla başlayarak kendinizi teknolojik aletlerden arındırmaya başlayabilirsiniz. Zamanla bu sınırlamaların aralıklarını genişleterek daha verimli bir dinlenme süreci yaşadığını göreceksiniz. Egzersiz vakitlerinde, öğlen aranızda ya da alışverişe gittiğiniz zamanlarda bu alıştırmaya başlamak sizin için daha kolay olacaktır.

Winter shopping season

4. Acil olmayan konuşmaları sonraya bırakın

Eğer acil bir konuşma yapmanız gerekmiyorsa o konuşmayı ileriye ertelemeyi deneyin. Telefon konuşmalarını sesli e-posta şeklinde atarak konuşmanızın acil olmadığını da vurgulayabilirsiniz.

5. Sınırlarınızı kendiniz koyun

Kendinizi en iyi yine siz tanıyorsunuz. Bu yüzden çizeceğiniz sınırı ayarlamak yine size düşüyor. Örneğin, ailenizle çok vakit geçiremediğinizi düşünüyorsanız bir hafta sonunuzu onlara ayırarak teknolojik aletlerinizi kullanarak geçirdiğiniz vakti azaltmayı deneyin.

Close up of a happy young family playing at home


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap