Dünyanın geri kalanı Kuzey Kore’yi bir korku hikayesi ile bir şaka arasında gidip gelen bir yelpazede görüyor. Kuzey Kore rejimi ise başarılı bir ülke olduğunu göstermek için elinden geleni yapıyor.

Kendisine yönelik algıyı kırmak adına birçok çalışma yürütme ülke, devasa yapıları ile de bunu gerçekleştirmeye kararlı.

Business Insider, Kuzey Kore rejiminin bu ‘başarısının’ bir kısmı tuhaf, bir kısmı aşırı büyük bazı örneklerini sıralamış. İşte onlardan bir kaçı:

Yabancılar, Pyongyang’a, Kuzey ve Güney Kore’nin birleşmesi rüyasını ifade eden ‘Yeniden Birleşme Kemeri’nin altından geçerek şehre giriyor.

Ziyaretçileri karşılayan ikinci yapı, kaidesinde Yaşasın Kore İşçi Partisi yazan İşçi Partisi heykeli.

Pyongyang şehir merkezinin siluetine 105 katlı Ryugyong Hoteli damga vuruyor. 1987’de, ‘dünyanın en yüksek binası’ iddiasıyla yapımına başlanan ve bir türlü tamamlanamadığı için bugün hala kullanıma açılamamış piramit şeklinde tuhaf boş bir bina olarak şehre gelenleri selamlıyor.

Şehir merkezindeki Manyongdae Çocuklar Sarayı, dışarıdan anne kucaklamasını ifade eden iki kolu ile ziyaretçileri karşılarken, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un konuşmalarını yaptığı devasa salonuyla bütün dünyanın en fazla aşina olduğu Kuzey Kore görüntülerinden biri.

Kuzey Kore’nin Kim il Sung Meydanı, dünyanın en büyük resmi geçit törenlerine ve yine dünyanın en kalabalık parti mitinglerine ev sahipliği yapıyor.

Kuzey Kore yeteri elektrik enerjisine sahip olmadığı için akşamları bütün ülke karanlığa bürünüyor.

Kuzey Kore’nin, emperyalist Amerikan güçlerine karşı zaferini sembolize eden Ana Vatan Özgürlüğü ve Savaş Müzesi, en dikkat çekici mimari eserlerden biri.

‘Dünyadaki en büyüğünü yapma’ takıntısını yakından gördükten sonra dünyanın en büyük stadyumlarından birinin Kuzey Kore’de olduğunu öğrenmek de yabancıları şaşırtmıyor. 1 Mayıs Stadyumu tam 150 bin seyirci kapasiteli.

Özellikle de silahlanma ve savunma amaçlı bilimsel çalışmalar konusunda önemli yatırımları olan Kuzey Kore’nin, 2015 yılında açılan ve atom çekirdeği şeklinde mimariye sahip Bil-Tek Kompleksi de dikkat çeken bir başka yapı

Mirae Bilimciler Caddesi, Silikon Vadisine rakip olarak kürenin yeni icat ve teknolojik yenilikler merkezi olacağı iddiasıyla kuruldu.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap