Dev Macellan TeleskobuHubble Uzay Teleskobu'ndan 10 kat daha net görüntüler sunacak ve "kısır" olan evreni anlama çabamıza büyük katkı sunacak.

Söylenenlere göre bu büyük teleskoba 2023 yılında kavuşacağız. ABD'nin öcülüğünde Avustralya, Brezilya, Kore ve Şili tarafından ortaklaşa yürütülen milyar dolarlık Dev Macellan Teleskobu projesi, geçtiğimiz Eylül ayında önemli bir aşama kaydetti.

Arizona Üniversitesi'ndeki Richard F. Caris Ayna Laboratuvarı'ndan çıkan iki dev ayna, Şili'deki Las Campanas Gözlemevi'ne doğru yola çıktı. Şimdiye kadar inşa edilmiş en büyük gözlem aletlerinden birinin parçası olacak olan bu dev aynalar, daha sonra yanlarına eklenecek 5 ayna ile birlikte Dev Macellan Teleskobu'nu oluşturacak.

Dev Macellan Teleskobu Örgütü'nden operasyon ve dış ilişkilerden sorumlu başkan yardımcısı Dr. Patrick McCarthy, teleskopla ilgili düşüncelerini ve ilerlemeleri Engadget ile paylaştı. McCarthy'in bu yeni süper teleskobun, kafamızdaki birçok soruya cevap bulacağına inancı tam. Söylediğine göre, gezegen ve yıldızların yapılarıdan, evrende yanlız olup olmadığımıza kadar pek çok soru cevabını bulabilir. Macellan Teleskobu bu gibi "gizemli" konuların dışında kıtalar, hava durumu ve biyokimya hakkında da insanlığa yardımcı olacak.

Yaklaşık 8.3 metre çapında bir monolit aynanın merkeze yerleştirileceği dev teleskopta, merkezin etrafında aynı aynadan 6 adet daha bulunacak. Montaj tamamlandıktan sonra dev teleskop 26 metre çapında bir yapıya sahip olacak ve 368 metrekarelik alanı kaplayacak.

Bu devasa teleskobun yapımı bittikten sonra 50 yıl bizlere hizmet edeceği öngörülüyor.

 

 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap