Dünyanın dev bankaları işe alımlarda model değiştiriyor. Ne CV’deki parlak üniversiteler ne de tecrübeye bakıyorlar. İş başvurusu yapan yeni mezunların kaderini, şirketlerin en tecrübesiz çalışanı belirliyor.

Peki, bu nasıl bir yöntem?

Bankaların yeni mezun işe alımlarında en çok kullandıkları yöntem en parlak junior (tecrübesiz) çalışanı ölçüt olarak almak. Uygulama şu şekilde yapılıyor; işe girecek aday bir testten geçiriliyor ve sonuçları, bankanın en iyi performans gösteren junior çalışanın sonuçlarıyla karşılaştırılıyor. Bu değerlendirme modelinin değeri şu: Adayların spesifik özellikleriyle şirketin en iyi ve parlak çalışanlarının örtüşen özelliklerini ortaya çıkarmak.  Davranış özellikleri örtüşen adayların işe alınma ihtimali yükseliyor.

Bu karşılaştırmalar sonucunda çoğu iyi üniversitelerden mezun pek çok öğrenci testleri geçemiyor.

Yeni yöntemle ne amaçlanıyor?

Bu modelle, adayların firmaya bağlılığının olup olmadığı ortaya çıkıyor. Bağlılığı olmayan adaylar, kısa süre şirkette çalışıyor ve sonra işi bırakıp rakip bankaya geçiş yapıyor. Pek çok banka ilerleyen dönemlerde işe alınan adayların işten ayrılmalarının önüne geçmek istiyor.

Bu uygulamanın bir diğer amacı da, henüz tecrübesi olmayan parlak adayları tespit ederek düşük maliyetle çalıştırabilmelerini sağlıyor.

Hangi şirketler bu yöntemi kullanıyor?

Citigroup, davranışsal profil yöntemini kullanarak işe alım yapan bankalardan. Goldman Sachs da bu yöntemi pilot olarak uygulamaya başladı. Deutsche’nin de kullandığı bu eleme sistemi bankaya başvuran adayları 20 dakikalık bir davranışsal testten geçiriyor.

JP Morgan ise Sanal İşe Alım metodunu uyguluyor. Öğrenciler fiziki olarak okullarında ziyaret edilmek yerine online değerlendiriliyor. Credit Suisse de bu modeli 2010’dan beri kullanıyor. Mezunların üçte biri bu şekilde işe alınıyor. Böylece bankalar kendilerini sadece yetenek kaynaklarıyla sınırlandırmamış, farklı geçmişe sahip kişileri de değerlendirmeye almış oluyorlar.

İngiliz Barclays ise içeriksel değerlendirme yapıyor. Bu adaylar için çok daha zorlu bir süreç. Eğer kişinin geçmişi çok parlak değilse girdikleri içerik sınavlarında alacakları yüksek puanla mevcut dezavantajlı durumlarını düzeltebiliyorlar. Bu model iş gücünü çeşitlendirmek için uygulanıyor.

Sabah gazetesinden derlenmiştir


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap